336774-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
BeschreibungH. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4-værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup udbyder H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter: Delaftale 1: Anlæg Delaftale 2: Beton, Pladsstøbt Delaftale 3: Indvendige vægge, porebeton Delaftale 4: Betonelementer inkl. montage Delaftale 5: Murer Delaftale 6: Tømrer Delaftale 7: Gulve Delaftale 8: El Delaftale 9: VVS Delaftale 10: Ventilation Delaftale 11: Maler Delaftale 12: Køkkener og inventar. Det er muligt at byde på flere fagentrepriser, men tilbudsgiver skal i så fald afgive et separat tilbud for hver enkelt fagentreprise.
Vorherige Bekanntmachung241977-2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelAnlæg
BeschreibungBeplantningsarbejder samt legeredskaber
Haupteinstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder optioner på: - Tillæg for drift og vedligehold af beplantning, - Tillæg/fradrag for ”Stativ” med Efeu mellem og ved terrasser som adskillelse af disse - Tillæg for Ligusterhæk mellem og ved terrasser
LosLOT-0002
TitelBeton, pladsstøbt
BeschreibungFundamenter inkl. sokkel som afsluttes med berapning. Komplet terrændæk inkl. radonplade, isolering og beton.
Haupteinstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for øget armering - Fradrag for mindre armering - Ekstra beton ved blød bund - Tillæg for isolering mod gulv i skur
LosLOT-0003
TitelIndvendige vægge, porebeton
BeschreibungBagvægge i 1-planshusene, lejlighedsskel og indvendige skillevægge.
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Fradrag hvis væg i badeværelse udgår - Tillæg for etablering af huller i lejlighedsskel - Tillæg for Gavlvægge i tagrum for inspektionslem
LosLOT-0004
TitelBetonelementer inkl. montage
BeschreibungLevering og montering af letklinke elementer i 2-planshusene samt huldæk og gavlelementer
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af installationsskakt - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for ekstra kranløft
LosLOT-0005
TitelMurer
BeschreibungSkalmuring af facader med 2 forskellige mursten og én fugefarve inkl. sokkelpuds samt flise-/klinkearbejde indvendigt i boligerne. Ved spring i bygningers højde udføres der ophængt murværk.
Haupteinstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262520 Mauerarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for kalkmørtel - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for etablering af hul i murværk i gavle til dør/adgangslem
LosLOT-0006
TitelTømrer
BeschreibungLevering og montering af komplet tagkonstruktion inkl. tagrender og tagnedløb. Levering og montering af vinduer og døre. Indvendigt udføres gerigter, fodpaneler, loftlemme, lofter og døre. Udførsel af 2 skure i terræn
Haupteinstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillægspris for massive indvendige døre - Tillæg for baldakin ved hver hoveddør - Fradragspris hvis 1 stk. skur udgår af projekt - Fradrag for loftlemme m. stige udgår af projektet - Tillæg for indretning af skur til toilet - Tillæg for dør/adgangslem i gavle - Tillæg for adgangslem i lejlighedsskel - Tillæg for afdækningsplade i melamin i teknikrum
LosLOT-0007
TitelGulve
BeschreibungUndergulv på 1.salen i 14 boliger og trægulv i samtlige 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for fejelister - Tillæg for 3 mm. selvnivellerende gulvspartel på terrændæk - Tillæg for 14 mm lamelparketgulv
LosLOT-0008
TitelEl
BeschreibungKomplet EL-installation i 42 boliger inkl. belysningsarbejder på udenomsarealer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Fradrag for tomrør til PDS udgår - Tillæg for indbygning af FJV transformer - Tillæg for lys i boligers tagrum - Tillæg for installationer i skur så det kan indeholde toilet - Tillæg/fradrag for ændring af stikkontakttype (fra Fuga til Euro) - Tillæg for udvendig stikkontakt ved terasser
LosLOT-0009
TitelVVS
BeschreibungKomplet Vand- og Varmeinstallation i 42 boliger inkl. arbejder i terræn.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45330000 Installateurarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for væghængt toilet med P-vandlås - Tillæg for linjeafløb - Fradrag for frostsikker udendørshane udgår ved hver bolig - Tillæg for installationer i skur så det kan indeholde toilet
LosLOT-0010
TitelVentilation
BeschreibungKomplet ventilationsanlæg i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for mekanisk ventilering af skur - Tillæg for fastlåsning af gevind i kontrolventiler
LosLOT-0011
TitelMaler
BeschreibungKomplet malerarbejde i 42 boliger inkl. grovrengøring og slutrengøring.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for malerreparationer på alle døre/vinduer - Tillæg for ekstra gulvvask inden aflevering af byggeriet
LosLOT-0012
TitelKøkkener og inventar
BeschreibungLevering og opsætning af køkkener og teknikskabe i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45421151 Installation von Einbauküchen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for garderobeskabe - Fradrag for overskabe bortset fra emhætteskab udgår af projektet - Fradrag for at brusevinger udgår af projektet.