2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om IT-konsulentydelser
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af IT-konsulentydelser inden for en række af forskellige konsulentydelsesområder. Hovedleverancerne er konsulentydelser inden for følgende konsulentydelsesområder: - Web-udvikling - Java-udvikling - .Net/Sitecore-udvikling - BI-udvikling - Testmanagement - Tests - Tekniske tests - System/Netværk-administration - Product-owner - Scrum-master - Salesforce-applikationskonsultation - Microsoft-applikationskonsultation - Atlassian-applikationskonsultation - Service-management-konsultation - UI/UX-design -IT-sikkerhedskonsultation -Platform Engineering - API-udvikling -IT-projektledelse Konsulentydelserne udføres enten: - på kundens lokation (On premise) - uden for kundens lokation (EU-lande og Sikre tredjelande) - uden for kundens lokation (Andre lande) Udførelsen vil primært blive udført på Kundens lokation (On-premise).
Interne Kennung: Udbud af IT-konsulentydelser
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra c. Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne, der deltager i hele udbudsforretningen og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne, jf. Bilag C.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72266000 Software-Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Udbud af IT-konsulenter