337371-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser – Indgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
Beschreibung: I forbindelse med Thøgersen & Co A/S´s opførelse af et blandet byggeri på ejendommene matr.nr. 14af og 14 ad, Malling By, Malling, foreløbigt beliggende Dampmøllevej 1, 3 og 3B, 8340 Malling, agter ordregiver at erhverve 2.749 m2 almene boliger i etagebebyggelsen. Bebyggelsen opføres som en nøglefærdig og fuldt funktionsdygtig almen boligudlejningsejendom. Thøgersen & Co A/S skal i forbindelse med opførelsen af den almene boligudlejningsejendom agere befuldmægtiget for ordregiver i henhold til den delegerede bygherremodel på grundlag af Landsbyggefondens paradigmaer. Ordregiver finder ikke, at kontraktsindgåelsen er omfattet af udbudsloven. Byggeprojektet er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri i overensstemmelse med lokalplanen. Lokalplanen har bl.a. til formål at sikre, at området kan anvendes til boligformål, hvoraf min. 25 % af lokalområdets samlede boligareal skal være almene boliger. Lokalplanen fastlægger, at bebyggelsen skal indrettes i varierende højder og med et varieret udtryk, således der skal etableres to typer af bebyggelser til opfyldelse af dette mål. Der skal som led heri opføres etageboligbebyggelse indeholdende almene boliger, der skal bidrage til at forstærke det bymæssige indtryk langs Holmskovvej. Herudover foreskriver lokalplanen, at der skal etableres en række fællesfaciliteter, herunder fælles lege- og opholdsareal for områdets beboere samt etablering af grundejerforening til varetagelse af de fælles grundejerinteresser i lokalplanområdet. Boligorganisationens byggeri planlægges derfor opført som en integreret del af Thøgersen & Co A/S´s byggeri med fælles brugsret til udearealer og regnvandshåndtering. Boligorganisationens byggeri og Thøgersen & Co A/S´s byggeri ligger i fysisk forlængelse af hinanden og vil grundet lokalplanens krav skulle fremstå med et ensartet udseende. Det samlede byggeri i lokalplansområdet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem parterne. Det er derfor ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, hvorfor parterne er enige om, at sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser
5. Los
Los: LOT-0001