See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Målværdiforhøjelse samt forlængelse af SYTAR-rammeaftale
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har behov for at forlænge og målværdiforhøje rammeaftale nr. 4600003015 om service og vedligehold af softwaren SYTAR, der bruges til farvandsovervågning af Søværnet. Rammeaftalen skal forlænges med to år, regnet fra den 31. december 2024 med en option på forlængelse på yderligere ét + ét år. Målværdien skal samtidig forhøjes med 4.000.000 DKK. SYTAR-softwaren er et forældet produkt, der er udgået fra Airbus Defence and Space SAS's (Airbus) produktkatalog, men rettighederne til softwaren er aldrig blevet overdraget til andre virksomheder. Airbus har oplyst, at de alene besidder den kundskab og viden, der er nødvendig for at vedligeholde SYTAR-softwaren. Det vurderes derfor, at der er tale om en eneleverandørsituation, og at en direkte tildeling af en forlængelse og en målværdiforhøjelse kan finde sted på Udbudslovens (Ubl) §80, stk. 3's grundlag.
Interne Kennung: 2024/012834
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Den direkte tildeling er begrundet i, at der eksisterer en eneleverandørsituation, da rettighederne til SYTAR-softwaren - på trods af, at den er blevet forældet og ikke længere indgår i Airbus' produktkatalog - aldrig er blevet overleveret til en anden virksomhed. Airbus har derfor oplyst, at de alene besidder den kundskab og viden, der er nødvendig for at vedligeholde SYTAR-softwaren. Man er nødsaget til at forlænge rammeaftalen, og ligeledes forhøje dens målværdi, af den årsag, at det eneste alternativ er at anskaffe et helt nyt system. Der er derfor tale om en eneleverandørsituation, og en direkte tildeling til Airbus har hjemmel i Ubl § 80, stk. 3, nr. 2, da tekniske årsager fordrer en forlængelse og en forhøjelse af rammeaftalen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000