33783-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Logningssystem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLogningssystem
BeschreibungUdbuddet vedrører anskaffelse af en løsning til lagring, søgning og analyser af lognings-events. Ordregiver udbyder en kontrakt på en løsning til lagring, søgning og analyser i lognings-events. Loggen vil indeholde events fra vitale systemer såsom firewalls, servere, systemer og applikationer placeret både on-premise og i cloud. Ordregivers logkilder sender logevents, primært i Syslog-format, til en central, fysisk logserver, der er placeret i et af AU’s datacentre i nærheden af Aarhus. Den lokale logserver videresender til Løsningen samt arkiverer de indkommende events i “flade”, komprimerede filer i ét år. Den lokale logserver er ikke en del af den udbudte løsning. Formålet med nærværende udbud er at udbyde Ordregivers eksisterende on-premise logningssystem som en software-as-a-Service løsning, uden fysisk etablering ved Ordregiver under sikkerhedsmæssige hensyn. Der ønskes en løsning, hvor man kan søge frit i alle lagrede events (‘find-nålen-i-høstakken’), frem for en SIEM-løsning, der filtrerer og kondenserer data (‘kondenser-høstakken-til-nålen’).
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket medfører, at alle interesserede Tilbudsgivere har mulighed for at afgive tilbud, jf. udbudslovens § 56 (lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000