See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: udzielenie kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym w wysokości 50 000 000 zł na pokrycie przejściowego deficytu w budżecie miasta Mielca w 2026r.
Beschreibung: Kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym jest usługą, która wywołuje powstanie na rachunku bieżącym przejściowego salda debetowego, które winno być likwidowane z bieżących wpływów. Kredyt ten umożliwia utrzymanie płynności finansowej oraz terminowe regulowanie zobowiązań. Jego udzielenie jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem rachunku bieżącego. Kredytowanie w rachunku bieżącym jest korzystne dla banku i kredytobiorcy, gdyż upraszcza czynności banku umożliwiając elastyczne kredytowanie w zależności od sytuacji płatniczej oraz bieżących potrzeb kredytobiorcy, który oszczędza na odsetkach, ponieważ wpływy na rachunek zmniejszają automatycznie jego zadłużenie. Wyłonienie Wykonawcy, który udzieliłby kredytu komercyjnego w trybie konkurencyjnym doprowadziłby do sytuacji, w której Zamawiający zostałby pozbawiony możliwości samodzielnego decydowania o wysokości kredytowanych środków w przyznanym limicie i terminie ich zwrotu oraz wysokości środków finansowych jakie chce kredytować w zależności od swojej płynności finansowej, lecz musiałby ponosić stałe odsetki niezależnie od wielkości wykorzystanych środków. W ramach podpisanej z bankiem umowy z kredytu odnawialnego można korzystać wielokrotnie w ciągu roku w zależności od bieżących potrzeb zamawiającego. Kredyt ten służy pokryciu przejściowego deficytu w budżecie miasta występującego w ciągu roku budżetowego. Dopuszczalność udzielenia zamówienia z wolnej ręki na podstawie wskazanego przepisu ustawy Pzp uzależniona jest od istnienia na rynku w danym miejscu i czasie faktycznie jednego wykonawcy, który może wykonać określone zamówienie. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna prowadzi kompleksową obsługę budżetu Gminy Miejskiej Mielec na podstawie umowy zawartej pomiędzy stronami. W związku z powyższym Gmina nie może skorzystać z usługi kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym u innego podmiotu niż Bank prowadzący rachunek budżetu Gminy. Nie jest więc technicznie możliwe, aby inny bank udzielił tego rodzaju kredytu w rachunku prowadzonym przez PKO BP SA. Zawarcie kredytu w rachunku podstawowym prowadzonym w ramach obsługi bankowej budżetu gminy może być dokonane jedynie poprzez zawarcie stosownej umowy z bankiem prowadzącym ten rachunek. Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia nie ma możliwości, aby inny wykonawca udzielił kredytu na rachunku bankowym, którego nie prowadzi. Kredyt odnawialny może zostać udzielony jedynie w rachunku bieżącym, dlatego Bank PKO BP SA jest jedynym Wykonawcą, któremu może zostać udzielone przedmiotowe zamówienie. Nie jest możliwy wybór innego Wykonawcy niż ten, który prowadzi obsługę budżetu gminy dla realizacji zamówienia polegającego na udzieleniu kredytu odnawialnego w tymże rachunku. Gmina Miejska Mielec zamierza uruchomić kredyt krótkoterminowy jako uzupełninie środków finansowych. Kredyt ten będzie przeznaczony na pokrycie niedoborów budżetowych Gminy pojawiających się w ciągu roku budżetowego. Zamawiający szacuje, że potrzeba skorzystania z linii kredytowej w rachunku bieżącym może wystąpić maksymalnie w okresie 6 miesięcy w ciągu roku. Faktyczne kredytowanie w rachunku bieżącym wystąpi w sytuacji, gdy wymagała będzie tego sytuacja płatnicza oraz bieżące potrzeby Gminy. Ponadto bieżące wpływy środków pieniężnych na rachunek bankowy Gminy będą pomniejszały przejściowe saldo debetowe, co spowoduje również odnawianie się dostępnego limitu do pierwotnej wysokości. Zgodnie z przedstawionym powyżej uzasadnieniem brak jest innego rozsądnego rozwiązania alternatywnego lub zastępczego, które umożliwi pokrycie przejściowego deficytu w budżecie Miasta, jeśli faktycznie wystąpi taka potrzeba. Brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności spełniona została przesłanka dla zamówienia z wolnej ręki na rzecz Banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Umowa kredytu w rachunku bieżącym została zawarta w dniu 07.05.2026r. z okresem obowiązywania do dnia 31.12.2026r.Oprocentowanie kredytu zostało ustalone na podstawie stawki referencyjnej wibor 1M powiększonej o marżę banku w wysokości 0,76%.
Vorherige Bekanntmachung: 172047-2026
Interne Kennung: ZP.271.12.2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: udzielenie kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym w kwocie 50 000 000 zł na pokrycie przejściowego deficytu w budżecie miasta Mielca w ciągu 2026r.