33967-2024 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen der allgemeinen öffentlichen Verwaltung – Kontrakt om en analyse af grænsehindringsarbejdets arbejdsprocesser og strukturer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om en analyse af grænsehindringsarbejdets arbejdsprocesser og strukturer
Beschreibung: Formål: Udarbejdelse af analyseUdarbejdelse af analyse med det hovedformål at give de nordiske samarbejdsministre strategiske anbefalinger til, hvordan grænsehindringsarbejdet kan struktureres, implementeres og gennemføres med succes fra 2025 og fremadrettet.Det forventes, at der i analysen gives konkrete forslag og løsninger til strukturer og processer, der kan styrke og effektivisere arbejdet. Med henblik på at skabe forståelse for hvordan grænsehindringsarbejdet udføres i dag, forventes det desuden, at der i analysen gives et overblik over de eksisterende strukturer og processer for det nutidige grænsehindringsarbejde, herunder det forebyggende arbejde.
Interne Kennung: 22563663
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsprocedure: Udbud efter princippet om klar grænseoverskridende interesse som offentligt udbud med afgivelse af ét tilbud inden for tilbudsfristen.Sprog: Tilbud i form af løsningsbeskrivelse, prissætning etc. kan afgives på dansk, engelsk, norsk eller svensk.Forretningssproget er ligledes dansk, engelsk, norsk eller svensk.Konkurrenceudsættelsesmateriale: Der skal ske onlineregistrering i Mercell-systemet (mercell.com), hvor materiale vedrørende konkurrenceudsættelsen af kontrakten kan hentes.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75110000 Dienstleistungen der allgemeinen öffentlichen Verwaltung
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Formål: Udarbejdelse af analyseUdarbejdelse af analyse med det hovedformål at give de nordiske samarbejdsministre strategiske anbefalinger til, hvordan grænsehindringsarbejdet kan struktureres, implementeres og gennemføres med succes fra 2025 og fremadrettet.Det forventes, at der i analysen gives konkrete forslag og løsninger til strukturer og processer, der kan styrke og effektivisere arbejdet. Med henblik på at skabe forståelse for hvordan grænsehindringsarbejdet udføres i dag, forventes det desuden, at der i analysen gives et overblik over de eksisterende strukturer og processer for det nutidige grænsehindringsarbejde, herunder det forebyggende arbejde.Analysen forventes at:- Beskrive grænsehindringsarbejdet, herunder det forebyggende arbejde, med fokus på de eksisterende strukturer, processer og aktører, der findes på nordisk, nationalt, regionalt og lokalt niveau samt eventuelt i det omfang, det er relevant, også på europæisk niveau.- Indeholde en SWOT-analyse eller tilsvarende for at identificere styrker og udfordringer med de bestående strukturer, processer og aktører (nuværende model).- Inddrage og interviewe e.l. centrale og relevante aktører, der indgår i grænsehindringsarbejdet på nordisk, nationalt, regionalt og lokalt niveau for at sikre en bred involvering i og forståelse for analyseopgaven. - Give klare anbefalinger og konkrete forslag til strukturer, arbejdsprocesser og initiativer, der kan bidrage til at styrke grænsehindringsarbejdet med respekt for nationale, regionale, lokale og europæiske strukturer og til, hvordan grænsehindringsarbejdet kan udføres fremadrettet fra 2025.- Indeholde en SWOT-analyse eller tilsvarende for at identificere styrker og udfordringer vedrørende de foreslåede anbefalinger og handlinger (ny model).