2. Verfahren
Verfahren
Titel: DNA-ekstraktion og QC samt Long-read Metagenomics Sekventering
Beschreibung: Dette projekt har til formål at gendanne mikrobielle genomer fra jordprøver. De long read sekventeringsdata, der anmodes om til dette projekt, er essentielle for gendannelsesprocessen sammen med de DNA modifikationer, der vil understøtte den avancerede metagenomiske binning proces. For at muliggøre sammenligninger med eksisterende data er det afgørende, at DNA’et ekstraheres med Qiagen Powersoil Pro kittet, derefter renses for korte fragmenter (<1000 bp) ved hjælp af SPRI baseret oprensning, og at sekventeringen udføres med den nyeste nanopore kemi og de nyeste flowceller.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven §§ 56-57 (Lov nr. 116 af 03/02/2025 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne afsnit 11. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen uden tildeling af kontrakt. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73111000 Forschungslabordienste
5. Los
Los: LOT-0000