See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Rozbudowa systemu AMMS o moduły umożliwiające prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej z nadzorem autorskim systemów His, LIS wraz z wsparciem i asystą techniczną silnika bazy danych HIS”
Beschreibung: Zgodnie z przepisem art. 214 ust. 1 pkt 1 lit a) i b) ustawy Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli: 1) dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a. technicznych o obiektywnym charakterze, b. związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów - jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. Zgodnie z przepisem art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Ustawa) „autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżniem przepisów obejmują prawo do tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała”. Podstawa faktyczna zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki: Przedmiotem niniejszego zamówienia jest rozbudowa systemu (AMMS) o moduły umożliwiające prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej z nadzorem autorskim systemów His, LIS wraz z wsparciem i asystą techniczną silnika bazy danych HIS. System AMMS jest autorskim oprogramowaniem ASSECO Poland S.A., który Zamawiający posiada i użytkuje od 2003 r. System ten jest podstawowym systemem informatycznym wykorzystywanym do wykonywania zadań w podmiocie leczniczym, jest to system kluczowy i krytyczny. Na przestrzeni lat, system AMMS został dostosowany do potrzeb Zamawiającego, a aktualna potrzeba jego modernizacji wynika z naturalnego postępu technik informatycznych, procedur cyberbezpieczeństwa oraz wymagań systemowych związanych z reformą cyfryzacji służby zdrowia. Kluczowe jest, że wyłączne prawa autorskie do systemu AMMS posiada Asseco Poland S.A. Zgodnie z przepisem art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów obejmują prawo do tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała. Oznacza to, że jedynie autor oprogramowania użytkowanego przez Zamawiającego (ASSECO Poland S.A.) ma wyłączne prawo do wprowadzania modyfikacji, zmian i rozbudowy własnego oprogramowania o dodatkowe funkcjonalności. Zamawiający nie posiada autorskich praw majątkowych do tego systemu, dostęp do kodów źródłowych ma jedynie ASSECO Poland S.A. W związku z tym, wdrożenie nowych funkcjonalności systemu informatycznego AMMS poprzez innych niż producent wykonawców jest nie tylko trudne, ale z uwagi na jego charakter niemożliwe ze względów technicznych o obiektywnym charakterze. Jednocześnie na rynku krajowym jak i europejskim nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze dla osiągnięcia celów przedmiotowego postępowania bez nadmiernego nakładu sił i środków oraz w porównywalnym czasie. W niniejszym stanie faktycznym i prawnym tylko jeden Wykonawca może zrealizować przedmiot zamówienia i zapewnić spójność systemu oraz pełną migrację danych, co wynika z przyczyn technicznych oraz związane jest z ochroną praw wyłącznych. Taki stan rzeczy ma charakter trwały, nieprzezwyciężalny oraz obiektywny.
Interne Kennung: DZP-270-78-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001