341136-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rammeaftale vedr. totalrådgivning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale vedr. totalrådgivning
BeschreibungBoVendia udbyder hermed rammeaftale vedr. teknisk rådgivning og bistand (totalrådgivning) iht. ABR 18. Rammeaftalen omfatter forestående projekter i samtlige af boligforeningens afdelinger inden for nybyggeri, renovering, løbende mindre renoveringsopgaver samt løbende ad-hoc rådgivning/opgaver i forbindelse med den eksisterende bygningsmasse. Udbuddet af rammeaftalen gennemføres som et begrænset udbud, hvor der prækvalificeres 7 ansøgere. Der indgås rammeaftale med de 4 totalrådgivere, der afgiver tilbud med bedste forhold mellem pris og kvalitet. For de konkrete aftaler, som rammeaftalen udmønter sig i, er det i alle henseender alene den konkrete afdeling ved BoVendia, der er forpligtet og berettiget efter aftalen. Ordregiver er ikke forpligtet til at aftage ydelser under rammeaftalen; rammeaftalen er således ikke eksklusiv. Gældende for alle opgaver under rammeaftalen er, at det vedrører almene boliger og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Projekterne kan være både støttede og ustøttede, det er derfor vigtigt, at de totalrådgivere, der indgås aftale med, har indgående kendskab til arbejde med almene boliger. Der henvises til det samlede udbudsmateriale på RIB via linket: https://rib-software.dk/udbudsportal. Her vælges "Byggeweb nr.: TN071209A, Udbudsnavn: BoVendia Udbud af rammeaftale 2026", hvor også rettelsesblade og tilrettede dokumenter er tilgængelige. Det samlede udbudsmaterialet er oplistet i udbudsbetingelserne.
Interne KennungUdbud af rammeaftale vedr. totalrådgivning
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen er gældende i 2 år fra underskrift med mulighed for forlængelse af 1 år op til 2 gange, sådan rammeaftalen får en løbetid på i alt 4 år.