341971-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Haushaltsgeräte – Offentligt udbud af Rammeaftale for indkøb af varmdriksløsninger samt teknisk service og reparation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af Rammeaftale for indkøb af varmdriksløsninger samt teknisk service og reparation
BeschreibungDen udbudte Rammeaftale dækker indkøb af varmdriksløsninger samt teknisk service og reparation. Leverandøren skal yde en garanti på to år på nyindkøbte varmdriksløsninger. I samme periode indgår Etablissement- og Terrænkommandoen ("ETK") og Leverandøren en serviceaftale, der inkluderer al teknisk service og reparation. Serviceaftalen omfatter en option på at forlænge serviceaftaler for de nyindkøbte varmdriksløsninger i 2 x 24 måneder, det vil sige år 3 og 4 og år 5 og 6. ETK kan fortsat gøre brug af optionen på forlængelse af serviceaftaler efter Rammeaftalens udløb, i det omfang Rammeaftalens værdi ikke er udtømt. Derudover indeholder Rammeaftalen en mulighed for at indkøbe ad hoc serviceeftersyn og reparation på de nyindkøbte varmdriksløsninger i det omfang, at ETK vælger ikke at forlænge serviceaftalen. Rammeaftalen omfatter desuden mulighed for indkøb af service og reparation af 120 varmdriksløsninger af typen Amino Optifresh, som er indkøbt af ETK i 2024 og 2025. Rammeaftalen udbydes med en løbetid på 4 år. Rammeaftalen er landsdækkende og omfatter dermed ikke-brofaste øer. Rammeaftalen tildeles én leverandør, som skal kunne levere på Forsvarets etablissementer i hele landet. Ud over ETK er Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse og Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab omfattet af Rammeaftalen med mulighed for at trække på Rammeaftalen og på grundlag heraf indgå konkrete aftaler med Leverandøren. Af hensyn til Rammeaftalens økonomiske omfang skal indkøb foretaget af Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse og Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab registreres af ETK's center for Indkøb. Rammeaftalen dækker ikke Grønland og Færøerne.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39700000 Haushaltsgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39711300 Elektrowärmegeräte, 39711310 Elektrische Kaffeemaschinen, 42968100 Getränkeautomaten, 50530000 Reparatur und Wartung von Maschinen, 50882000 Reparatur und Wartung von Gaststätteneinrichtungen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenETK har option på at forlænge serviceaftaler for de nyindkøbte varmdriksløsninger i 2 x 24 måneder, det vil sige år 3 og 4 og år 5 og 6. ETK kan fortsat gøre brug af option på forlængelse af serviceaftaler efter Rammeaftalens udløb, i det omfang Rammeaftalens værdi ikke er udtømt.