See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: K10 - Udbud af kommunebuskørsel i Sorø Kommune
Beschreibung: Trafikselskabet Movia har i henhold til Udbudsbekendtgørelse nr. 18221-2025 udbudt kontrakt om udførelse af kommunebuskørsel i Sorø Kommune. Ved kommunebuskørsel forstås, at Movia på vegne af Kommunen udbyder kommunale kørselsopgaver. --------------------------------------------------------------------------------Kørslen gennemføres som udgangspunkt som speciel rutekørsel og omfatter ca. 6.400 timers kørsel pr. år med 9 driftsbusser, heraf 5 store busser og 4 minibusser. Krav til busmateriel fremgår af Kontraktbilag A - Krav og driftsforhold. Driftsstart for alle busser er den 16. februar 2026. Ordinært kontraktudløb er til en af Movia nærmere fastsat dato i februar 2034. Kontrakten er for Movia uopsigelig de første 6 års driftsperiode. Movia kan opsige Kontrakten med et skriftligt varsel overfor operatøren på mindst 12 måneder, så tidligste opsigelse kan ske med virkning fra udgangen af 6. driftsår eller på et vilkårligt tidspunkt derefter. --------------------------------------------------------------Kørslen forventes som udgangspunkt at skulle udføres med dieselbusser. Eventuel udskiftning af busmateriel i kontraktperioden, herunder udskiftning til nulemissionsbusser kan ske i henhold til kontraktbilag A, afsnit 1.1. ----------------------------------------------------------------------------------------------------I dette udbud – hvor det efterspurgte materiel alene skal benyttes til kommunale kørselsopgaver – indebærer dette, at der eksempelvis ikke stilles de samme farve- og indretningskrav til materiellet, som der gør ved Movias ordinære ruteudbud, ligesom der heller ikke skal monteres rejsekortudstyr. En væsentlig fravigelse fra Movias ordinære ruteudbud er desuden, at Kommunen fastlægger køreplanerne sammen med operatøren på baggrund af en dialog mellem de af Kommunen udpegede kørselskoordinatorer og operatøren. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Kørslen i de udbudte vognplaner omfatter som udgangspunkt skolekørsel med mulighed for, at der kan komme til at indgå anden kørsel i form af f.eks. svømmekørsel. Kørslen skal udføres på en tilladelse til speciel rutekørsel. Det er derfor operatørens ansvar i relevant omfang at sørge for de fornødne tilladelser. I perioder, hvor bussen ikke udfører den beskrevne skolekørsel, kan der efter aftale med Kommunen og Movia iværksættes almindelig rutekørsel i form af f.eks. en indkøbsbus. Denne kørsel udføres på Movias generelle tilladelse til almindelig rutekørsel. Kørsel udføres til samme køreplantimepris, som afgivet i udbudsbilag 1 – Tilbudsblanket. Endelig ønskes tilbud på lejlighedsviskørsel på op til 200 timer pr. år. Lejlighedsvis kørsel vil kunne ligge på hverdage mellem 06:00 – 23:59. Kørslen betragtes ikke som rutekørsel, men som buskørsel, og skal følge reglerne herfor. Denne kørsel skal udføres med turistbusser. Ruter og tider kan ses i Kontraktbilag B – Kommunebus overblik.
Interne Kennung: 98453
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 9
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Movia har ret til at meddele Operatøren skift af brændstoftype jf. Kontraktbilag A, afsnit 9.3 Skift af drivmiddel.------------------------------------------------------------------------------------ Movia er berettiget til med et varsel på minimum 3 måneder at udvide Kontrakten med op til 3 yderligere Driftsbusser. Ved en udvidelse af Driftsbusser er busserne omfattet af nærværende udbudsmateriales krav og vilkår for idriftsættelse samt for den bustype, som udvidelsen vedrører.----------------------------------------------------------------------------------------- Movia kan i hvert kalenderår udvide/reducere det aftalte antal Køreplantimer med op til 50 % i forhold til den i Kontrakten oprindeligt aftalte kørselsmængde. Udvidelser/Reduktioner kan dog samlet i Kontraktperioden maksimalt udgøre 50 % i forhold til den i Kontrakten oprindeligt aftalte kørselsmængde.