344852-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Ansøgningsfasen: Udbud af system til understøttelse af billetsalg i Københavns Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAnsøgningsfasen: Udbud af system til understøttelse af billetsalg i Københavns Kommune
BeschreibungVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på et system til understøttelse af online billetsalg til Københavns Kommune med henblik på indgåelse af en 4-årig kontrakt med mulighed for 2x2 års forlængelse. Ordregiver har behov for en samlet løsninger, der effektivt understøtter online billetsalg, adgangsstyring og administration på tværs af 55 lokationer, herunder museer, kulturhuse, biblioteker, spillesteder og idrætsanlæg.Billetsalgsløsningen skal være en intuitiv og brugervenlig billetsalgsløsning for både købere og interne brugere af løsningen. Løsningen skal desuden give indsigt i den digitale kunderejse og sikre adgang til detaljerede besøgs- og salgsdata. Det er væsentligt, at systemet kan levere data om besøgendes rejse frem mod køb, herunder hvilke digitale kanaler og kampagner, der har genereret trafik og konverteringer, som eksempelvis sociale medier, nyhedsbreve, Google Ads. Løsningen skal baseres på standardsoftware og leveres som en software-as-a-service løsning (SaaS). Det indebærer, at systemet skal være en allerede tilgængelig løsning på markedet, som hostes i leverandørens eget driftsmiljø. Ved "standardsoftware" forstås endvidere en færdigudviklet og kommercielt tilgængelig løsning, som kan anvendes uden nyudvikling og væsentlige tilpasninger.I tilknytning til systemet ønsker Ordregiver tillige tilbud på support og vedligehold samt konsulentydelser til eventuel udvikling af systemet.
Interne Kennung258016363
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold reglerne i udbudslovens §§ 58 – 60, hvilket indebærer, at interesserede økonomiske aktører ansøger om at blive prækvalificeret til at afgive tilbud.I prækvalifikationsfasen kan alle interesserede virksomheder ansøge om at blive udvalgt til at deltage i tilbudsfasen. Udvælgelsen vil foretages på baggrund af en vurdering af, om ansøgerne lever op til Ordregivers egnethedskrav og eventuelt Ordregivers udvælgelseskriterier, såfremt der modtages flere end fem konditionsmæssige ansøgninger, som forpligter Ordregiver til at foretage en udvælgelse. Dernæst prækvalificeres maksimalt 5 ansøgere til at afgive tilbud på kontrakten.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48481000 Vertriebs- und Marketingsoftwarepaket
5. Los
LosLOT-0000