345038-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Offentligt udbud af Rammeaftale for Bygningsvedligeholdelse - Bornholm
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af Rammeaftale for Bygningsvedligeholdelse - Bornholm
Beschreibung: ETK varetager, på Forsvarsministeriets koncerns vegne, driften af etablissementerne i hele Danmark. ETK’s hovedkontor er geografisk placeret i Hjørring, hvorfra den overordnede ledelse, planlægning og kontraktstyring finder sted. ETK er nærmere beskrevet i Bilag 4.1. Delaftalen vedrørende Bornholm har tidligere været udbudt ved udbudsbekendtgørelse nr. 596240-2025, som efterfølgende er annulleret ved ændringsbekendtgørelse nr. 200890-2026. Nærværende udbud gennemføres som et genudbud af delaftalen. Som led i den fortsatte opgaveløsning og med henblik på at sikre den fremadrettede drift på Bornholm gennemfører ETK dette genudbud af delaftalen vedrørende Bornholm (herefter ”Delaftalen”). Entreprenørerne på Delaftalen (herefter under ét benævnt ”Entreprenørerne”) vil udgøre centrale samarbejdspartnere for ETK i forbindelse med opgaveløsningen på Bornholm. ETK ønsker at indgå en rammeaftale om håndværkerydelser til vedligeholdelse af ETK’s bygninger og anlæg på Bornholm. Håndværkerydelserne leveres i entreprise og omfatter primært vedligeholds- og reparationsopgaver samt undtagelsesvist mindre nybyg inden for byggefag. Delaftalen omfatter således ydelser, der naturligt henhører under de traditionelle byggefag. Omfanget af arbejderne inkluderer blandt andet: Tømrer- og snedkerarbejde Murerarbejde Beton- og pudsreparationer Tag- og facadearbejde Malerarbejde Gulvbelægning og øvrige overfladebehandlinger Jord- og kloakarbejder Belægningsarbejder Nedrivnings- og miljøsaneringsarbejder Mindre asfaltarbejder til reparationer og vedligeholdelsesarbejder Listen er ikke udtømmende, og der kan i aftaleperioden opstå behov for udførelse af yderligere ydelser, som naturligt henhører under de ovenstående byggefag. Delaftalen omfatter som udgangspunkt ikke tekniske fag såsom el, VVS, ventilation og lignende. Dog kan der i et vist omfang indgå følgearbejder, som ikke i sig selv er byggefaglige, men som omfattes af de tekniske fag, når disse vurderes nødvendige for at gennemføre det samlede byggefaglige projekt. I sådanne tilfælde vil Entreprenøren have det fulde ansvar for styring, koordinering og kvalitetssikring af samtlige ydelser, uanset om de udføres af Entreprenøren selv eller af dennes underleverandører. Entreprenøren hæfter således fuldt ud over for ETK for disse ydelser. Delaftalen vedrører udelukkende det geografiske område Bornholm. Der vil blive indgået aftale med 4 Entreprenører, som rangeres som nr. 1, 2, 3 og 4 på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Nr. 1 på Delaftalen vil få direkte tildelt alle opgaver under DKK 100.000, Stop skaden-opgaver samt kampkraftopbyggende opgaver. Hvis nr. 1 ikke kan varetage en opgave, vil nr. 2 og herefter de øvrige Entreprenører blive tilbudt opgaven i rækkefølge. Projekter med en værdi på DKK 100.000 eller derover vil blive konkurrenceudsat mellem Entreprenørerne gennem miniudbud. Delaftalen er geografisk afgrænset til Bornholm, jf. udbudslovens § 49. Det er ikke vurderet hensigtsmæssigt at foretage en yderligere faglig opdeling af de byggefaglige ydelser, da der ofte er behov for et samspil mellem disse fag, ligesom en yderligere opdeling vil medføre en unødvendig administrativ byrde for både ETK og Entreprenørerne.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet afholdes som et offentligt udbud efter reglerne i udbudslovens afsnit II. Udbudsprocessen består således udelukkende af en tilbudsfase. Udbudsprocessen er struktureret i følgende, overordnede dele: 1) Udarbejdelse og indlevering af tilbud: Tilbudsgiver udarbejder sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet og afgiver tilbud inden tilbudsfristens udløb. Tilbudsgiver har i denne periode mulighed for at stille skriftlige spørgsmål. 2) Vurdering af tilbuddene: ETK påbegynder vurderingen af tilbuddene umiddelbart efter, at disse åbnes. Vurderingen af tilbuddene foretages af ETK i overensstemmelse med de angivne tildelingskriterier. 3) Tildeling af Rammeaftalen: Før ETK træffer endelig beslutning om tildeling af Rammeaftalen, skal ETK kræve, at de tilbudsgivere, som ETK har til hensigt at tildele Rammeaftalen, fremlægger dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i deres respektive fælles europæiske udbudsdokumenter (ESPD). Når ETK har modtaget dokumentation og truffet endelig beslutning om tildeling af Rammeaftalen, underrettes samtlige tilbudsgivere herom. Rammeaftalen anses først for indgået, når aftalen er underskrevet af begge parter. Rammeaftalen kan ikke underskrives før udløbet af standstill-perioden på 10 kalenderdage.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111100 Abbrucharbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45216200 Bauarbeiten für Militärgebäude und -einrichtungen, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten, 45236000 Oberbauarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262700 Umbau von Gebäuden, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45441000 Verglasungsarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten
5. Los
Los: LOT-0000