345382-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Umweltschutz – Huvudstudie Ätran KS 2018/6
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Huvudstudie Ätran KS 2018/6
Beschreibung: Falkenbergs kommun har tidigare ansökt om bidragsmedel hos Naturvårdsverket till en huvudstudie, men fick avslag år 2018. Falkenbergs kommun gick in med en bidragsansökan 2020, men drog tillbaka den pga en inaktuell ansvarsutredning. Falkenbergs kommun har nu avsatt medel för att själva bekosta huvudstudien i enlighet med Naturvårdsverkets kvalitetsmanual, senaste utgåvan. Huvudstudien ska genomföras enligt Naturvårdsverkets Kvalitetsmanual senaste utgåvan. Därefter ska Falkenbergs kommun ansöka om bidragsmedel för avhjälpande åtgärder.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
5. Los
Los: LOT-0001