See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Contract concerning Full-Service Aircraft Charter for State Transportation
Beschreibung: "Contract concerning Full-Service Aircraft Charter for State" er en aftale om flytransport for personer i den danske regering med op til 480 flyvetimer pr. år. Tre fly er eksklusivt dedikeret denne kontrakt og er underlagt et beredskabskrav på 24 timer. Kontrakten stiller krav om at flyene er dansk indregistreret, og at flyvningerne varetages af danske statsborgere. Kontrakten har en løbetid på 8 år, men kontrakten kan, via optioner, forlænges til i alt 10 år. Kontrakten indeholder også en option på at tilkøbe op til 100 ekstra flyvetimer.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60423000 Charterflüge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34711100 Flugzeuge
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 3 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder også en option på at tilkøbe op til 100 ekstra flyvetimer.