2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie kredytu długoterminowego
Beschreibung: 1.1 Przedmiotem zamówienia jest udzielenie Gminie Słońsk kredytu długoterminowego w kwocie 6.730.000,00zł (słownie złotych: sześć milionów siedemset trzydzieści tysięcy zł) z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 1.248.580 zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów w kwocie 5.481.420 zł. 1.2 Udzielenie kredytu w PLN. 1.3 Okres kredytowania – 186 miesięcy (termin wymagany). 1.4 Oferent zapewni możliwość wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu bez dodatkowych opłat i prowizji. 1.5 W przypadku wcześniejszej spłaty części lub całości kapitału, odsetki będą naliczone od faktycznego zadłużenia. 1.6 Spłata odsetek w okresach kwartalnych, na koniec każdego kwartału. Pierwsza spłata odsetek – 30.06.2025r. 1.7 Forma zabezpieczenia kredytu – weksel in blanco. 2. Oprocentowanie kredytu 2.1 Oprocentowanie kredytu naliczane będzie kwartalnie w stosunku rocznym według zmiennej stopy procentowej WIBOR 3M, skorygowanej przez wskaźnik przyjęty przez oferenta i powiększonej o marżę banku. 2.2 Jako stawka bazowa do określenia oferowanej stopy oprocentowania kredytu przyjmowana będzie wielkość WIBOR dla złotowych pożyczek międzybankowych trzymiesięcznych 3M ustalona na podstawie stawki WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego kwartału poprzedzającego okres naliczania odsetek, tj. 5,84 %. Zmiana wysokości oprocentowania kredytu następować będzie raz w kwartale na początku każdego kwartału. Okres odsetkowy obejmuje okres jednego kwartału. 3. Spłata kredytu Spłata kredytu będzie się odbywać w okresach kwartalnych, według harmonogramu spłaty, stanowiącego załącznik nr 3 do SIWZ. Uwaga: Dokumenty opisujące przedmiot zamówienia należy traktować jako wzajemnie wyjaśniające i uzupełniające w tym znaczeniu, iż w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niejasności lub wieloznaczności wykonania, Wykonawca nie będzie mógł ograniczyć zakresu swojego zobowiązania ani zakresu należytej staranności.
Interne Kennung: ZP.271.4.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Gmina Słońsk, zwana dalej Zamawiającym, wszczęła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie zadania pn.: Udzielenie kredytu długoterminowego. Wartość przedmiotowego zamówienia przekracza tzw. „próg unijny”, tj. kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych ( Pzp). Postępowanie o udzielenie zam. publ. na wykonanie ww. zadania jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, a więc w trybie najbardziej konkurencyjnym z przewidzianych w ustawie. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji UE, tym nie mniej, zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji UE, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przesłanka ta ma charakter ocenny, w piśmiennictwie i orzecznictwie wypracowane zostały jednak pewne wskazówki, jak powinno się rozumieć przedmiotowe pojęcia. W ocenie Zamawiającego, będącej wynikiem analizy całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, zachodzi pilna potrzeba udzielenia tego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest całkowicie uzasadnione. Tym samym, za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie ww. zadania. Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy zamawiający wyjaśnia, że w ramach prowadzonej od 2023 roku inwestycji budowy hali widowiskowo-sportowej został zobowiązany do sfinansowania robót dodatkowych oraz ponad 10 procentowej waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy. Ponadto konieczność sfinansowania robot dodatkowych zaistniała również w innych prowadzonych inwestycjach tj. w budowie nowego ujęcia wody pitnej oraz w budowie dwóch farm fotowoltaicznych. Stąd też wyniknęła konieczność uzupełnienia budżetu gminy o środki z kredytu długoterminowego, w znacznej części niezbędne już w czerwcu br. Zamawiający, po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, doszedł do wniosku, iż rozstrzygnięcie w/w postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem zasadniczego terminu składania ofert nie jest możliwe, co z kolei w istotny sposób zagraża interesom zamawiającego tj. terminowemu uregulowaniu zobowiązań. Wobec powyższego, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert jest w pełni uzasadnione, przez co za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie w/w zadania. Ze względu na charakter przedmiotu zamówienia przygotowanie przez Wykonawców oferty nie powinno być czasochłonne wobec czego skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na konkurencyjność postępowania. Skrócenie terminu składania ofert nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców, bowiem jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji , gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji UE.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Menge: 1 Stück