346147-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel – Indkøb og levering af ledningsmateriale
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb og levering af ledningsmateriale
BeschreibungUdbuddet vedrører en rammeaftale på indkøb og levering af ledningsmateriale, af følgende produktkategorier til ordregiver: PE rør og el-fittings Skydeventiler med garniture Stikledningsventil - POM med svejseender for direkte sammensvejsning med PE rør og indstik til PE-rør Mekanisk samling Den forventede omsætning på aftalen (4 år) udgør: 21.305.514 kr. Den forventede omsætning på aftalen er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet/forbrug og forventede aktivitet ud fra projektplan med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Den forventede omsætning er således ikke bindende for ordregiver. Tilsvarende gælder for mængder angivet i tilbudslisten som skal ses som repræsentative for forbrug ud fra projektplaner. Den samlede maksimale omsætning for hele aftalens løbetid inkl. forlængelser (4x12 måneder), er beregnet ud fra ordregivers anslåede omsætning + 50 %. Den maksimale omsætning på aftalen er kr. 63.916.541 kr. . I beregningen af den maksimale mængde og værdi er der særligt taget højde for prisudvikling, usikkerhed om behov, geopolitiske kriser, pandemier samt politiske beslutninger. Ordregiverkreds Rammeaftalen indeholder en ændringsklausul vedrørende ændringer i kredsen af deltagende forsyningsselskaber, således at forsyningsselskaber kan indtræde eller udtræde i kontraktperioden i takt med ændringer i ejerkredsen bag kontrakthaver. Ordregiver gør opmærksom på, at Faxe vandforsyning deltager på en frivillig rammeaftale .
Interne Kennung717954
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet er ikke opdelt i delaftaler. Årsagen til manglende opdeling af aftalen skyldtes stordriftsfordele ved fælles udbud for 3 forsyningsselskaber i samme shared service, samt begrænsning af aftaleadministration i det Produktkategorierne er nært beslægtet.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44163200 Rohrformteile, 44163000 Rohrleitungen und Formstücke, 44162500 Trinkwasserrohrleitungen, 44163100 Leitungen, 44162000 Rohrleitungssysteme
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge aftalen med 12 måneder