See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af bygherrerådgivning, samlokation, Ruds Vedby
Beschreibung: Sorø Kommune udbyder en bygherrerådgiverkontrakt (”Bygherrerådgiverkontrakten”) vedrørende samlokationen af daginstitutionen Regnbuen med Ruds Vedby Skole. Projektet gennemføres som om- og tilbygning på skolens adresse i Ruds Vedby og har til formål at etablere en løsning, der både rummer to vuggestuegrupper og to børnehavegrupper (en såkaldt 2+2‑løsning) samt skaber mulighed for senere udvidelse, alt med særlig vægt på godt indeklima, akustik og lyddæmpning. Projektet forudsætter udarbejdelse og vedtagelse af ny lokalplan samt tilhørende kommuneplantillæg. Disse forudsætninger og funktionskrav fremgår af programoplægget, som indgår i udbudsmaterialet. Projektet er samtidig forankret i Sorø Kommunes Vision og Planstrategi 2026 og i kommunens klimahandleplan (DK2020). Det indebærer, at bygherrerådgiver Den udbudte genstand omfatter bygherrerådgivning til Sorø Kommune i relation til samlokationen af daginstitutionen Regnbuen med Ruds Vedby Skole, herunder forberedelse, tilrettelæggelse og gennemførelse af de nødvendige bygherreprocesser frem til og med indgåelse af kontrakt med totalentreprenør samt bygherre-rådgivning under udførelsen. Bygherrerådgivningen vedrører om‑ og tilbygning i størrelsesordenen ca. 750–1.000 m² med etablering af en 2+2‑løsning (2 vuggestue-grupper og 2 børnehavegrupper) med mulighed for senere udvidelse, jf. Program-oplæg – Ruds Vedby (27.01.2026 og rev. 19.02.2026). Bygherrerådgiveren skal, straks efter kontraktens underskrift, udarbejde og indsende fyldestgørende ansøgning til Sorø Kommune om udarbejdelse af lokalplan og nødvendigt kommuneplantillæg. Inden indsendelse udarbejder Bygherrerådgiver – på baggrund af Programoplægget og det angivne område et anbefalet placeringsforslag til Bygherres godkendelse.
Interne Kennung: 28455
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter Udbudslovens afsnit II. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: • Virksomheder kan på baggrund af udbudsbetingelserne (Bilag 1) og denne udbudsbekendtgørelse afgive tilbud på Bygherrerådgiveraftalen. • Efter tilbudsfristens udløb foretager Ordregiveren evaluering af tilbuddene, og Ordregiver udvælger den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, der afspejler det bedste forhold mellem pris og kvalitet. • Den tilbudsgiver, som står til at blive tildelt Bygherrerådgiverkontrakten, anmodes om at fremsende dokumentation for de forhold, som er beskrevet i ESPD'en. • Forudsat at der er modtaget korrekt dokumentation, træffes der en tildelingsbeslutning, idet Ordregiver tildeler Bygherrerådgiverkontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, der afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet, og som efterfølgende har dokumenteret de forhold, som er beskrevet i ESPD’en.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71521000 Baustellenüberwachung, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000