346937-2026 - Wettbewerb
Schweden – Reparatur- und Wartungsdienste – Ramavtal gällande Mekaniska Service och Underhållsarbeten för Renovas tekniska anläggningar
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal gällande Mekaniska Service och Underhållsarbeten för Renovas tekniska anläggningar
Beschreibung: Ramavtal gällande Mekaniska Service och Underhållsarbeten på Renovas tekniska anläggningar.
Interne Kennung: RAB-2026-00073
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45350000 Maschinentechnische Installationen, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Eldfast infodringsarbete och därmed förenligt arbete.
Beschreibung: Uppdraget omfattar eldfasta installationer samt demontage och rivningar inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Eldfast infodringsarbete och därmed förenligt arbete.
Los: LOT-0002
Titel: Ventilservice
Beschreibung: Uppdraget omfattar ventilreparationer och service av ventiler, säkerhetsventiler, kondensatavledare och övrig armatur samt värmeväxlare inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Ventilservice
Los: LOT-0003
Titel: Tryckkärl, rörledningar med tillhörande stålkonstruktioner
Beschreibung: Uppdraget omfattar montage, demontage, rivningar och svetsarbeten på tryckbärande anordningar samt stålkonstruktioner inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Tryckkärl, rörledningar med tillhörande stålkonstruktioner
Los: LOT-0004
Titel: Plastarbeten och plastsvetsning
Beschreibung: Uppdraget omfattar montage och plastarbeten på tryckbärande anordningar inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Plastarbeten och plastsvetsning
Los: LOT-0005
Titel: Ställningsarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar ställningsbyggnation inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Ställningsarbeten
Los: LOT-0006
Titel: Pannrengöring
Beschreibung: Uppdraget omfattar torra rengöringsarbeten i pannor, elfilter, kanaler m.m. inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Pannrengöring
Los: LOT-0007
Titel: Mekaniska- och smidesarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar reparationer av mekanisk utrustning samt mindre smidesarbeten på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Mekaniska- och smidesarbeten
Los: LOT-0008
Titel: Skorstensreparationer
Beschreibung: Uppdraget omfattar besiktning och reparation av skorstenar av stål och plastmaterial på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Skorstensreparationer
Los: LOT-0009
Titel: Fläktreparationsarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar reparationer av olika typer av fläktar och dess kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Fläktreparationsarbeten
Los: LOT-0010
Titel: Kranar, traverser och telfrar.
Beschreibung: Uppdraget omfattar reparation av olika typer av kranar, traverser och telfrar och dess kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Kranar, traverser och telfrar.
Los: LOT-0011
Titel: Processaneringsarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar rengöring av processutrustning från avfallsbunker till skorsten på Renovas Sävenäsanläggning
Interne Kennung: Processaneringsarbeten
Los: LOT-0012
Titel: Pumpreparationsarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar reparationer av olika typer av pumpar och dess kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Pumpreparationsarbeten
Los: LOT-0013
Titel: Roster- bränsle- och askhantering
Beschreibung: Uppdraget omfattar service, reparationer av roster, bränsle och askhantering samt tillhörande kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Roster- bränsle- och askhantering
Los: LOT-0014
Titel: Termisk isolering och plåtarbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar isolerings- och plåtslageriarbeten på Renovas anläggningar. Nödvändiga maskiner och verktyg för utförande av samtliga arbeten ska ingå i leverantörens åtagande.
Interne Kennung: Termisk isolering och plåtarbeten
Los: LOT-0015
Titel: Vacuumsugning
Beschreibung: Uppdraget omfattar vakuumsugning i pannor, rökgasrening och vattenrening mm på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Vacuumsugning
Los: LOT-0016
Titel: Vatten- och rökgasrening
Beschreibung: Uppdraget omfattar service och reparationer av vatten- och rökgasreningsutrustning samt tillhörande kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Vatten- och rökgasrening
Los: LOT-0017
Titel: Vattenbehandling
Beschreibung: Uppdraget omfattar service och reparationer av vattenbehandlingsutrustning för matarvatten till pannor och kyltorn samt tillhörande kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Vattenbehandling
Los: LOT-0018
Titel: VVS-arbeten
Beschreibung: Uppdraget omfattar installation, service och reparation av värme-, vatten-, sanitets- och ventilationsutrustning samt tillhörande kringutrustning på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: VVS-arbeten
Los: LOT-0019
Titel: Mindre ångturbiner
Beschreibung: Uppdraget omfattar service, underhåll och reparationsarbeten (ej svetsning i tryckbärande delar) på mindre ångturbiner inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Mindre ångturbiner
Los: LOT-0020
Titel: Klättertjänster
Beschreibung: Uppdraget omfattar klättertjänster inom Renovas anläggningar. t ex. skorsten, pannor, kanaler, fasader mm.
Interne Kennung: Klättertjänster
Los: LOT-0021
Titel: Ytbeläggningar
Beschreibung: Uppdraget omfattar utförande tvåkomponentsgolv för sura och kemiskt aggressiva miljöer av alla typer på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Ytbeläggningar
Los: LOT-0022
Titel: Kompressorer och tryckluft
Beschreibung: Uppdraget omfattar service, underhåll och reparationsarbeten gällande kompressorer och kringutrustning enligt tillverkarens rekommendationer på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Kompressorer och tryckluft
Los: LOT-0023
Titel: Absorptionsmaskiner
Beschreibung: Uppdraget omfattar service, underhåll och reparationsarbeten (ej svetsning i tryckbärande delar) på absorptionsmaskiner inom Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Absorptionsmaskiner
Los: LOT-0024
Titel: Portar, grindar och bommar
Beschreibung: Uppdraget omfattar installation, service och reparationer av portar, grindar, bommar, jalusier, motorer, automatik, styrsystem och säkerhetskomponenter på Renovas anläggningar.
Interne Kennung: Portar, grindar och bommar
Los: LOT-0025
Titel: Tvåkomponentsgolv för sura och kemiskt aggressiva miljöer
Beschreibung: Uppdraget omfattar leverans, installation, service och reparationer av tvåkomponentsgolv för sura och kemiskt aggressiva miljöer.
Interne Kennung: Tvåkomponentsgolv för sura och kemiskt aggressiva miljöer
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: RAB-2026-00073
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45350000 Mechanical installations, 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
Title: Ventilservice
Internal identifier: Ventilservice
Lot: LOT-0003
Lot: LOT-0004
Title: Plastarbeten och plastsvetsning
Internal identifier: Plastarbeten och plastsvetsning
Lot: LOT-0005
Title: Ställningsarbeten
Internal identifier: Ställningsarbeten
Lot: LOT-0006
Title: Pannrengöring
Internal identifier: Pannrengöring
Lot: LOT-0007
Title: Mekaniska- och smidesarbeten
Internal identifier: Mekaniska- och smidesarbeten
Lot: LOT-0008
Title: Skorstensreparationer
Internal identifier: Skorstensreparationer
Lot: LOT-0009
Title: Fläktreparationsarbeten
Internal identifier: Fläktreparationsarbeten
Lot: LOT-0010
Title: Kranar, traverser och telfrar.
Internal identifier: Kranar, traverser och telfrar.
Lot: LOT-0011
Title: Processaneringsarbeten
Internal identifier: Processaneringsarbeten
Lot: LOT-0012
Title: Pumpreparationsarbeten
Internal identifier: Pumpreparationsarbeten
Lot: LOT-0013
Lot: LOT-0014
Lot: LOT-0015
Title: Vacuumsugning
Internal identifier: Vacuumsugning
Lot: LOT-0016
Title: Vatten- och rökgasrening
Internal identifier: Vatten- och rökgasrening
Lot: LOT-0017
Title: Vattenbehandling
Internal identifier: Vattenbehandling
Lot: LOT-0018
Title: VVS-arbeten
Internal identifier: VVS-arbeten
Lot: LOT-0019
Title: Mindre ångturbiner
Internal identifier: Mindre ångturbiner
Lot: LOT-0020
Title: Klättertjänster
Internal identifier: Klättertjänster
Lot: LOT-0021
Title: Ytbeläggningar
Internal identifier: Ytbeläggningar
Lot: LOT-0022
Title: Kompressorer och tryckluft
Internal identifier: Kompressorer och tryckluft
Lot: LOT-0023
Title: Absorptionsmaskiner
Internal identifier: Absorptionsmaskiner
Lot: LOT-0024
Title: Portar, grindar och bommar
Internal identifier: Portar, grindar och bommar
Lot: LOT-0025
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: RAB-2026-00073
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45350000 Maskintekniska installationer, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ventilservice
Intern identifierare: Ventilservice
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Plastarbeten och plastsvetsning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Ställningsarbeten
Intern identifierare: Ställningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Pannrengöring
Intern identifierare: Pannrengöring
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Mekaniska- och smidesarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Skorstensreparationer
Intern identifierare: Skorstensreparationer
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Fläktreparationsarbeten
Intern identifierare: Fläktreparationsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Kranar, traverser och telfrar.
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Processaneringsarbeten
Intern identifierare: Processaneringsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Pumpreparationsarbeten
Intern identifierare: Pumpreparationsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0013
Del (anbudsområde): LOT-0014
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Vacuumsugning
Intern identifierare: Vacuumsugning
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Vatten- och rökgasrening
Intern identifierare: Vatten- och rökgasrening
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Vattenbehandling
Intern identifierare: Vattenbehandling
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: VVS-arbeten
Intern identifierare: VVS-arbeten
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Mindre ångturbiner
Intern identifierare: Mindre ångturbiner
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Klättertjänster
Intern identifierare: Klättertjänster
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Ytbeläggningar
Intern identifierare: Ytbeläggningar
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Kompressorer och tryckluft
Intern identifierare: Kompressorer och tryckluft
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Absorptionsmaskiner
Intern identifierare: Absorptionsmaskiner
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Portar, grindar och bommar
Intern identifierare: Portar, grindar och bommar
Del (anbudsområde): LOT-0025