348824-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten – Överdäckning Götaleden - utförandeentreprenad
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Överdäckning Götaleden - utförandeentreprenad
Beschreibung: AFA.21 Översiktlig information om objektet Objektet omfattar byggande av gatuanläggningar inklusive ledningar som är upptagna i framtagna handlingar. Gator utförs upp till nivå AG (semiläge)vilket innebär att slitlager, utförande av plattbeläggningar, trappor, ramper utförs i en senare finplaneringsentreprenad. I tidigare tunnelentreprenad för överdäckningen av E45 (Gullbergstunneln) som är beläget inom detaljplanen, ansvarade Trafikverket för utbyggnad av stora delar av detaljplanens gatuanläggningar. AFC.1 Omfattning Entreprenaden omfattar utförande av mark, bro - och ledningsarbeten i enlighet med förfrågningsunderlaget. Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Interne Kennung: N200U26-36
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen, 45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Överdäckning Götaleden - utförandeentreprenad