See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb og levering af lovguidesystem
Beschreibung: Billund Kommune har behov for at indkøbe et lovguidesystem. Billund Kommunes nuværende kontrakt vedr. lovguidesystem udløber den 31.december 2025. Billund Kommune har derfor undersøgt hvilke muligheder der er for indkøb af et nyt lovguidesystem. Kommunens nuværende leverandør af lovguidesystem er J H SCHULTZ INFORMATION A/S, der leverer løsningen Schultz KommuneKoncept. Billund Kommune har konstateret, at der tidligere har eksisteret to leverandører af lovguidesystemer: J H SCHULTZ INFORMATION A/S og Karnov Group. Begge leverandører tilbød løsninger, der dækkede kommunens behov inden for området. Dog har J H SCHULTZ INFORMATION A/S medio juni 2024 imidlertid oplyst, at de har solgt deres lovguidesystem til Karnov Group, hvorfor der herefter kun har eksisteret én leverandør af danske lovguidesystemer. Ved en afdækning af markedet har det ligeledes ikke været muligt at identificere andre potentielle forsyningskilder på markedet for kommunale lovguidesystemer Indkøbet vil derfor blive foretaget jf. Bekendtgørelse om Udbudsloven, LBK nr 116 af 03/02/2025, § 80 Stk. 3 nr. 2. Idet der på nuværende tidspunkt kun eksisterer én leverandør, der kan levere et lovguidesystem, har Billund Kommune til hensigt at indgå en kontrakt med Karnov Group om indkøb af ”Karnov Kommune 360 Total” Kontrakten vil blive indgået for 5 år, med en samlet kontraktværdi på 2 mio. kr. Det nye lovguidesystem skal primært understøtte kommunens medarbejdere i arbejdet med og anvendelsen af love og regler inden for den tekniske forvaltning, beskæftigelses- og socialområdet, serviceloven samt offentligretlig lovgivning generelt. Derudover skal systemet anvendes til håndtering af personaleforhold og inkludere Kommunernes Landsforenings (KL) kommentarer til overenskomster og aftaler. Systemet skal opfylde følgende krav: 1. Lovgivning og vejledning • Adgang til opdaterede love og vejledninger inden for den tekniske forvaltning, beskæftigelses- og socialområdet, serviceloven samt offentligretlig lovgivning generelt. • Integration af KL’s kommentarer og fortolkninger i forhold til overenskomster og aftaler. • Kommentarer fra lovforarbejder m.m. 2. Skræddersyede indholdsmuligheder • Mulighed for at uploade og vedligeholde kommunens egne procedurer, regler og arbejdsgange i systemet. • At indhold kan kategoriseres og tilpasses specifikke lovområder for nem adgang for medarbejderne. 3. Opdateringer og vedligeholdelse • Løbende opdateringer af lovgivning mv., så systemet altid indeholder de nyeste juridiske oplysninger. • Automatisk opdatering af KL’s kommentarer ved ændringer i overenskomster og aftaler. 4. Adgang og roller • Systemet skal være tilgængeligt for alle relevante medarbejdere i kommunen, med mulighed for at differentiere adgangsrettigheder afhængigt af brugernes roller.
Interne Kennung: 497569
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48610000 Datenbanksysteme, 48614000 Datenerfassungssystem, 48311100 Dokumentenverwaltungssystem, 48613000 Elektronische Datenverwaltung, 48516000 Softwarepaket für den Datenaustausch
5. Los
Los: LOT-0000