35051-2024 - Ergebnis
Dänemark – Büchereieinrichtungen – RAMMEAFTALE MED EN ENKELT AKTØR VEDR. LEVERING AF BIBLIOTEKSUDSTYR (SELVBETJENINGSMASKINER, GATES OG RFID-SKANNERE) INKL. LEVERING OG INSTALLATION SAMT BRUG AF SOFTWARE OG LØBENDE OPDATERINGER
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: RAMMEAFTALE MED EN ENKELT AKTØR VEDR. LEVERING AF BIBLIOTEKSUDSTYR (SELVBETJENINGSMASKINER, GATES OG RFID-SKANNERE) INKL. LEVERING OG INSTALLATION SAMT BRUG AF SOFTWARE OG LØBENDE OPDATERINGER
Beschreibung: Den ordregivende myndighed for dette udbud er: Det Kgl. Bibliotek. Det Kgl. Bibliotek er en institution under Kulturministeriet. Biblioteket leverer services og vidensformidling samt sikrer dansk kulturarv for eftertiden. Det Kgl. Bibliotek udbyder en rammeaftale vedrørende biblioteksudstyr (selvbetjeningsmaskiner, gates og RFID-skannere) inkl. levering og installation samt brug af software inkl. løbende opdateringer. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. Rammeaftalens maksimale værdi er kr. 3.500.000. Den maksimale værdi er sammensat af to faktorer: • Indkøb af udstyr i rammeaftalens levetid: kr. 2.000.000 • Brug af software samt løbende opdateringer af udstyrets software og eventuel support og service i hele udstyrets levetid: kr. 1.500.000 Rammeaftalen vil således være udtømt og uden virkning, når der er indkøbt udstyr for kr. 2.000.000. Kundens forventede forbrug på rammeaftalen er kr. 3.200.000. Forskellen mellem den forventede værdi og den maksimale værdi skyldes usikkerheden omkring levetiden på det eksisterende udstyr. Det forventede forbrug er beregnet ud fra gennemsnitslevetiden på udstyret, og det maksimale forbrug er et udtryk for denne usikkerhedsmargin samt usikkerheden omkring prisniveauet på de indkomne tilbud. Det forventede forbrug er ligeledes sammensat af to faktorer: • Indkøb af udstyr i rammeaftalens levetid: kr. 1.800.000 • Brug af software samt løbende opdateringer af udstyrets software og support og service i hele udstyrets levetid: kr. 1.400.000 Rammeaftalen medfører alene en ret og ikke en pligt for kunden til at aftage en bestemt mængde af de varer, der er omfattet af aftalen.
Interne Kennung: 23/00301
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39155100 Büchereieinrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39155000 Büchereimöbel
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på tilkøb af serviceaftale