2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om leje af tøj og vaskeriservice til ATP
Beschreibung: Arbejdsmarkedets Tillægspension (ATP) udbyder en rammeaftale vedrørende anskaffelse af leje af tøj og vaskeriservice til ATP's kantiner, der omfatter ca. 42 medarbejdere. Levering skal ske til fem af ATP's lokationer i Danmark. Rammeaftalens udførelse vil være underlagt visse sociale klausuler om hhv. arbejdsforhold, samfundsansvar og arbejdsmiljø. Der er derudover indarbejdet miljøkrav til tøj, vaskeriservice og transport.
Interne Kennung: 277567871
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rammeaftalen udbydes i et offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57.ATP skal udelukke en tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. ATP vil herudover udelukke tilbudsgivere fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis de er omfattet af en udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-3 eller nr. 5-6. ATP vil dog ikke udelukke en tilbudsgiver, som har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Tilbudsgivere modtager intet honorar for deltagelse i denne udbudsforretning.ATP kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, da ATP ikke har angivet, at en konkret fejl eller mangel vil føre til, at et tilbud skal afvises.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18100000 Arbeitskleidung, besondere Arbeitsbekleidungen und Zubehör, 18300000 Kleidung, 98311000 Abholdienst für Wäsche, 98311100 Verwaltung von Wäschereien, 98312000 Textilreinigung
5. Los
Los: LOT-0000