2. Verfahren
Verfahren
Titel: Afhentning og bortskaffelse af spildevandsslam
Beschreibung: Opgaven består af :Afhentning af afvandet spildevandsslam (A-slam) på Ordregivers renseanlæg.Transport af slammet på lovligt og miljømæssigt forsvarligt vis.Slutdisponering af slammet gennem genanvendelse, jf. affaldshierarkiet(Affaldsbekendtgørelsen)Løbende afrapportering, koordinering og dokumentation til Ordregiver og Myndigheder.Hovedydelsen omfatter kun A-slam. Slamtype B og C er ikke en del af den faste opgave som prissættes. Leverandøren skal dog kunne håndtere slamtype B og C, hvis det bliver aktuelt i aftalens løbetid. Dette vil blive håndteret igennem en dialog mellem Leverandøren og Ordregiver jf. Bilag 2 Tilbudslisten.Ovenstående skal udføres i henhold til den enhver tid gældende lovgivning på området for slamdisponering.Spildevandsslam skal afhentes fra de 5 renseanlæg:Sønderborg renseanlæg behandler spildevand fra Sønderborg by og opland, samt Augustenborg, Kegnæs, Blans, Vester Sottrup og Nybøl. Det er beliggende i Sønderborg på adressen Under Broen 15, 6400 Sønderborg.Himmark Renseanlæg behandler spildevand fra ejendomme i Nordborg og er beliggende på Brokbjergvej 17, 6430 NordborgHummelvig Renseanlæg behandler spildevand fra Sydals, hvor en stor del af spildevandet kommer fra sommerhusområder. Det er beliggende Hummelvig 1, 6470 Sydals.Broager Renseanlæg behandler spildevand fra hele Broagerland. Det er beliggende Broagervigvej 14, 6310 Broager.Huk Renseanlæg behandler spildevand fra hele Gråsten og Rinkenæs opland. Det er beliggende Ved Fyret 15, Dalgårds, 6300 Gråsten.
Interne Kennung: 284124451
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: I perioden 1. august 2026 – 1. august 2027 (1 år) skal spildevandsslammet fra de forskellige anlæg afhentes og bortskaffes. Der er forskel på mængden af spildevandsslam fra de enkelte anlæg og hvor ofte der er behov for afhentning.Nærværende entreprise omfatter afhentning og bortskaffelse af Spildevandsslam fra 5 renseanlæg.I hovedtræk omfatter entreprisen:Transport/bortkørsel mv.Evt. midlertidig opbevaring mv.Diverse kontrakter og myndighedsbehandling iht. lovgivningskrav mv.Slutanbringelse, eksempelvis udspredning på landbrugsjordI forbindelse med behandling af spildevandsslammet skal Leverandøren udføre den fulde myndighedsbehandling.Slammet skal som udgangspunkt slutanbringes på landbrugsjord med mindre andre løsninger er mere økonomisk fordelagtige, forudsat at det, som forventet, overholder kravværdierne i henhold til gældende lovgivning.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90410000 Abwassersammlung, 90420000 Abwasserbehandlung, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000