352758-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af Rammeaftale vedr. videreudvikling og drift af It-værktøjet Energi- og Bygningsanalysen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Rammeaftale vedr. videreudvikling og drift af It-værktøjet Energi- og Bygningsanalysen
BeschreibungEnergistyrelsens IT-værktøj Energi- og Bygningsanalysen, samt tilhørende database Athena, bygger på idéen om at anvende fælles værktøjer og datakilder til både at fremme og understøtte den grønne omstilling. Formålet med værktøjet er at sikre ensartet og omkostningseffektiv afrapportering på bl.a. Bekendtgørelse om energieffektivisering i det offentlige, særligt § 5, samt tilbyde offentlige aktører mulighed for at udsende kampagnemateriale og foretage databaserede bygnings- og energianalyser. På rammeaftalen kan der købes ydelser ifm. drift og videreudvikling af IT-værktøjet Energi- og Bygningsanalysen.
Interne Kennung8013-4167
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000