354723-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Babypflegeprodukte – EU-udbud vedrørende levering af Babyudstyr til Aalborg og Brønderslev Kommune
OJ S 99/2026 26/05/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungAalborg kommune
E-Mailmbis@aalborg.dk
Rechtsform des ErwerbersRegionale Gebietskörperschaft
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersAllgemeine öffentliche Verwaltung
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungBrønderslev Kommune
E-Mailmbis@aalborg.dk
Rechtsform des ErwerbersRegionale Gebietskörperschaft
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersAllgemeine öffentliche Verwaltung
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelEU-udbud vedrørende levering af Babyudstyr til Aalborg og Brønderslev Kommune
BeschreibungNærværende udbud vedrører levering af babyudstyr til Aalborg og Brønderslev Kommune.
Kennung des Verfahrenscf03abc1-ee2a-40de-abcb-da6a5027cd3a
Vorherige Bekanntmachung346100-2026
Interne Kennung727114
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33750000 Babypflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33750000 Babypflegeprodukte
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenAalborg Kommunes Dagpleje køber ind centralt med levering til én adresse (9280 Storvorde), hvorfra dagplejens personale håndterer den videre distribution til den enkelte dagplejer. Aalborg Kommunes Vuggestuer køber ind decentralt og der skal leveres på den enkelte institution, så udbuddet omfatter alle nuværende og fremtidige leveringsadresser, med behov for udstyr til børn i alderen 0-2 år, tilhørende Aalborg Kommune, jf. link: http://www.aalborg.dk/business/leverandoe rer/soeg-efter-ean-numre (I feltet med forvaltning: indsættes der Børn og Unge, i feltet del af navn: indsættes dagtilbud) Aalborg Kommunes dagpleje har eget værksted inkl. lager, hvor to medarbejdere sørger for at relevante produkter bliver repareret, især barne- og klapvogne. Dagplejen og værkstedets medarbejdere har fokus på at sikre produkternes gode stand ved løbende at udbedre slid og eventuelle skader i det omfang det er muligt. Udbuddet omfatter ligeledes alle nuværende og fremtidige leveringsadresser, med behov for udstyr til børn i alderen 0-2 år, tilhørende Brønderslev Kommune, jf. link: https://www.bronderslev.dk/Erhverv/LeverandorTilKommunen/EANnumre.aspx
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.6 600 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung8 000 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenForuden de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135, 136 finder de frivillige udelukkelsesgrunde i § 137 stk. 1 nr. 1-4 anvendelse. Udbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachung
Verstoß gegen umweltrechtliche VerpflichtungenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Verstoß gegen sozialrechtliche VerpflichtungenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Verstoß gegen arbeitsrechtliche VerpflichtungenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
KonkursEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
ZahlungsunfähigkeitEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
VergleichsverfahrenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Einstellung der gewerblichen TätigkeitEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des WettbewerbsEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Vorzeitige Beendigung, Schadensersatz oder andere vergleichbare SanktionenEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren væsentligt har misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Rein innerstaatliche AusschlussgründeUdbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
BetrugEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
KorruptionEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Los
5.1.
LosLOT-0000
TitelEU-udbud vedrørende levering af Babyudstyr til Aalborg og Brønderslev Kommune
BeschreibungNærværende udbud vedrører levering af babyudstyr til Aalborg og Brønderslev Kommune.
Interne Kennung727114
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33750000 Babypflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33750000 Babypflegeprodukte
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftale kan forlænges i op til 2 x 12 måneder
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenAalborg Kommunes Dagpleje køber ind centralt med levering til én adresse (9280 Storvorde), hvorfra dagplejens personale håndterer den videre distribution til den enkelte dagplejer. Aalborg Kommunes Vuggestuer køber ind decentralt og der skal leveres på den enkelte institution, så udbuddet omfatter alle nuværende og fremtidige leveringsadresser, med behov for udstyr til børn i alderen 0-2 år, tilhørende Aalborg Kommune, jf. link: http://www.aalborg.dk/business/leverandoe rer/soeg-efter-ean-numre (I feltet med forvaltning: indsættes der Børn og Unge, i feltet del af navn: indsættes dagtilbud) Aalborg Kommunes dagpleje har eget værksted inkl. lager, hvor to medarbejdere sørger for at relevante produkter bliver repareret, især barne- og klapvogne. Dagplejen og værkstedets medarbejdere har fokus på at sikre produkternes gode stand ved løbende at udbedre slid og eventuelle skader i det omfang det er muligt. Udbuddet omfatter ligeledes alle nuværende og fremtidige leveringsadresser, med behov for udstyr til børn i alderen 0-2 år, tilhørende Brønderslev Kommune, jf. link: https://www.bronderslev.dk/Erhverv/LeverandorTilKommunen/EANnumre.aspx
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns15/09/2026
Laufzeit2 Jahre
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen2
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.6 600 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung8 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Es handelt sich um die Vergabe wiederkehrender Aufträge
BeschreibungForventes udbudt igen 2030
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Diese Auftragsvergabe ist auch für kleine und mittlere Unternehmen (KMU) geeignetja
Zusätzliche InformationenI forhold til udbudslovens § 49, stk. 2 har Ordregiver valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler. Ordregiver har, med baggrund i administrative og økonomiske hensyn vurderet, at det ikke er hensigtsmæssigt at foretage en sådan opdeling.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachung
KriteriumFinanzkennzahlen
Beschreibung des EignungskriteriumsTilbudsgiver skal som minimum have en soliditetsgrad på 20 % for seneste afsluttede regnskabsår. Bemærk: Soliditetsgrad defineres som, egenkapital/aktiver i alt * 100 (Ansvarlig lånekapital må ikke medregnes i beregningen af soliditetsgraden). Såfremt der er sket væsentlige ændringer i Tilbudsgivers økonomiske situation siden seneste regnskabsaflæggelse, skal Tilbudsgiver oplyse herom.

KriteriumReferenzen zu bestimmten Lieferungen
Beschreibung des EignungskriteriumsTilbudsgiver skal opfylde følgende mindstekrav: • Tilbudsgiver skal kunne fremvise mindst 2 reference for udførelse af lignende eller tilsvarende levering som under nærværende udbud, med en varighed ad minimum et år. Referencen skal anføres med kontraktperiode, angivelse af kontaktperson for den pågældende kunde med telefonnummer og/eller e-mailadresse samt beskrivelse af leveringen. Ved lignende leverance forstås, levering af babyudstyr og vogne til en kunde af sammenlignelig størrelse (årlig kontraktværdi). Såfremt tilbudsgiver ikke kan fremvise to sammenlignelige referencer, er det muligt at kumulere flere referencer, som til sammen opfylder kravet. Referenceleveringen skal være udført over en sammenfaldende periode på minimum et år.
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungPris
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl40
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitet
BeschreibungEvalueringen af underkriteriet ’’kvalitet’’ gennemføres af ordregivers faggruppe, på baggrund af en af prøvning af de indleveret vareprøver. Underkriteriet er opdelt i to delkriterier Vogne (60%) og Babyudstyr (40%). Delkriteriet vogne er opdelt i to evalueringspunkter vogne(70%) og Tilbehør til vogne(30%) Delkriteriet Babyudstyr er opdelt i to evalueringspunkter Babyudstyr(80%) og tilbehør til babyudstyr(20%)
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl60
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sindDänisch
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen03/06/2026 23:59:00 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.comdia.com/aalborg-kommune/tenderinformationshow.aspx?Id=727114
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.comdia.com/aalborg-kommune/tenderinformationshow.aspx?Id=727114
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogErforderlich
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote23/06/2026 12:00:00 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss6 Monate
Informationen, die nach Ablauf der Einreichungsfrist ergänzt werden können
Nach Ermessen des Käufers können einige fehlenden Bieterunterlagen nach Fristablauf nachgereicht werden.
Zusätzliche InformationenOrdregiver er berettiget, men ikke forpligtet, til at indhente manglende oplysninger, såfremt dette kan ske i overensstemmelse med udbudslovens § 159, stk. 5.
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin23/06/2026 12:01:00 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Eröffnungstermin — BeschreibungDer er ikke mulighed for at overvære åbningen af tilbuddet.
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Es ist eine Geheimhaltungsvereinbarung erforderlichja
Zusätzliche Angaben zur GeheimhaltungsvereinbarungI henhold til rammeaftalens afsnit 28
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
Finanzielle Vereinbarung30 dage netto fra korrekt modtaget faktura.
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4.I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstelltAalborg kommune
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungAalborg kommune
Registrierungsnummer29189420
PostanschriftBoulevarden 13
StadtAalborg
Postleitzahl9000
Land, Gliederung (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDänemark
KontaktpersonMaria Bisgaard
E-Mailmbis@aalborg.dk
Telefon99314686
Internetadressehttps://www.aalborg.dk
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Federführendes Mitglied
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungBrønderslev Kommune
Registrierungsnummer29189501
PostanschriftNy Rådhusplads 1
StadtBrønderslev
Postleitzahl9700
Land, Gliederung (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDänemark
KontaktpersonMaria Bisgaard
E-Mailmbis@aalborg.dk
Telefon99314686
Internetadressehttps://www.bronderslev.dk
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
8.1.
ORG-1000
Offizielle BezeichnungComdia ApS
Registrierungsnummer33501404
PostanschriftLindvedvej 71
StadtOdense S
Postleitzahl5260
Land, Gliederung (NUTS)Fyn (DK031)
LandDänemark
E-Mailsupport@comdia.com
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-1002
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung1e8ae7ef-c4f6-40e9-9f77-61eab402122a  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung22/05/2026 14:52:44 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung354723-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe99/2026
Datum der Veröffentlichung26/05/2026