See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende indkøb af vinduespolering
Beschreibung: Etablissement- og Terrænkommandoen står for driften af alle etablissementer, som hører under Forsvaret. Etablissement- og Terrænkommandoen varetager alt lige fra rengøring, kantinedrift, arealpleje, affaldshåndtering, vinduespolering og meget andet. Ud over hovedkontoret i Hjørring, som varetager centrale opgaver, har Etablissement- og Terrænkommandoen 28 etablissementspartnerelementer spredt ud over hele landet. Disse etablissementspartnerelementer har flere hundrede små og store etablissementer fordelt imellem sig og tager sig af de lokale driftsopgaver, som alle har det fælles mål: at understøtte Forsvarets aktiviteter, herunder operative behov, så fx flyveledere har den nødvendige sigtbarhed i kontroltårne. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at de etablissementer, der har behov for vinduespolering af en eller flere bygninger, kan bestille det via rammeaftalen. Der skal give tilbud på indvendig og udvendig vinduespolering. Derudover skal der gives tilbud på en timepris for ydelser, som kan tilkøbes. Rammeaftalen udbydes i fem delaftaler fordelt således: Delaftale 1: Region Sjælland Delaftale 2: Region Hovedstaden med Bornholm Delaftale 3: Region Nordjylland Delaftale 4: Region Midtjylland Delaftale 5: Region Syddanmark Hver delaftale tildeles én leverandør, der skal kunne levere rammeaftalens ydelser på alle etablissementer omfattet af den pågældende delaftale. Tilbudsgivere kan afgive tilbud på én, flere eller alle delaftaler.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90911300 Fensterreinigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 for Region Sjælland
Beschreibung: Delaftale 1 vedrører udførelse af vinduespolering på Forsvarets etablissementer i Region Sjælland. Der henvises til Bilag 1 Etablissementsoversigt for en liste over delaftalens etablissementer. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen på grundlag af tildelingskriteriet "pris". Delaftalen tildeles én leverandør.
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911300 Fensterreinigung
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 for Region Hovedstaden med Bornholm
Beschreibung: Delaftale 2 vedrører udførelse af vinduespolering på Forsvarets etablissementer i Region Hovedstaden og på Bornholm. Der henvises til Bilag 1 Etablissementsoversigt for en liste over delaftalens etablissementer. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen på grundlag af tildelingskriteriet "pris". Delaftalen tildeles én leverandør.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 for Region Nordjylland
Beschreibung: Delaftale 3 vedrører udførelse af vinduespolering på Forsvarets etablissementer i Region Nordjylland. Der henvises til Bilag 1 Etablissementsoversigt for en liste over delaftalens etablissementer. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen på grundlag af tildelingskriteriet "pris". Delaftalen tildeles én leverandør.
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 for Region Midtjylland
Beschreibung: Delaftale 4 vedrører udførelse af vinduespolering på Forsvarets etablissementer i Region Midtjylland. Der henvises til Bilag 1 Etablissementsoversigt for en liste over delaftalens etablissementer. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen på grundlag af tildelingskriteriet "pris". Delaftalen tildeles én leverandør.
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 for Region Syddanmark
Beschreibung: Delaftale 5 vedrører udførelse af vinduespolering på Forsvarets etablissementer i Region Syddanmark. Der henvises til Bilag 1 Etablissementsoversigt for en liste over delaftalens etablissementer. Delaftalen tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på delaftalen på grundlag af tildelingskriteriet "pris". Delaftalen tildeles én leverandør.