35539-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – A24 - udbud af almindelig rutekørsel
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelA24 - udbud af almindelig rutekørsel
BeschreibungUdbud af almindelig rutekørsel svarende til ca. 580.000 køreplantimer pr. år og 159 driftsbusser. Kørslen udbydes i 9 udbudsenheder. Der vil blive indgået kontrakter med forventet driftsstart i perioden fra februar 2026 til august 2027.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensMovia forbeholder sig retten til at tildele kontrakter, der kombinerer de delkontrakter, der nævnes i udbudsbetingelsernes punkt 12.3. Movia vil prækvalificere op til 25 egnede ansøgere. Såfremt Movia modtager ansøgninger fra mere end 25 egnede ansøgere, vil Movia udvælge de 25 ansøgere, der efter Movias opfattelse har fremlagt de bedste og mest relevante referencer, jf. udbudsbetingelserne. En tilbudsgiver, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet er eller bliver omfattet af en af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 134 a-136 og § 137, stk. 1, nr. 1, 2 og 4, vil blive udelukket fra udbuddet, medmindre den pågældende inden for en af ordregiver fastsat rimelig frist fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf. udbudslovens § 138. Adgangen til self-cleaning i udbudslovens § 138 gælder ikke for ansøgere omfattet af udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 134 a. Forinden ordregiver kan meddele tildelingsbeslutning, skal ordregiver indhente endelig dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers oplysninger i ESPD. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder for tilbudsfristen) og det seneste årsregnskab eller de seneste tre årsregnskaber. For udenlandske tilbudsgivere præsteres tilsvarende dokumentation. Såfremt tilbudsgiver som følge af årsager, der ikke kan tilregnes denne, ikke kan fremlægge dokumentationen, kan tilbudsgiver dokumentere sin økonomiske egnethed på anden måde, som ordregiver skønner passende, jf. udbudslovens § 154, stk. 2
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbudsenhed 1
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 311, 312, 314, 310R og 320R.
Interne KennungUdbudsenhed 1
LosLOT-0002
TitelUdbudsenhed 2
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 330R, 353, 365R, 375R, 354, 370R, 374, 390R
Interne KennungUdbudsenhed 2
LosLOT-0003
TitelUdbudsenhed 3
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 321, 322, 323, 325, 326, 327.
Interne KennungUdbudsenhed 3
LosLOT-0004
TitelUdbudsenhed 4
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 40E og 400S
Interne KennungUdbudsenhed 4
LosLOT-0005
TitelUdbudsenhed 5
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 179, 182, 183, 191, 193, 196, 197, 198, 388.
Interne KennungUdbudsenhed 5
LosLOT-0006
TitelUdbudsenhed 6
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 143, 144, 151, 152, 165, 168, 158, 163, 217.
Interne KennungUdbudsenhed 6
LosLOT-0007
TitelUdbudsenhed 7
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 465, 466, 468.
Interne KennungUdbudsenhed 7
LosLOT-0008
TitelUdbudsenhed 8
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 240, 260R, 460R, 470R, 608, 670, 480R, 680.
Interne KennungUdbudsenhed 8
LosLOT-0009
TitelUdbudsenhed 9
BeschreibungAlmindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 563, 571, 572, 573.
Interne KennungUdbudsenhed 9