356352-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung – Dynamisk indkøbssystem for Etablering og servicering af ladestandere for KAB-Fællesskabet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDynamisk indkøbssystem for Etablering og servicering af ladestandere for KAB-Fællesskabet
BeschreibungDette begrænsede udbud vedrører etablering af et dynamisk indkøbssystem, deltagerne skal kunne tilbyde nedenstående ydelser til KAB-Fællesskabet:• Etablering af el-ladestander anlæg til el-biler, inklusive serviceaftale• Serviceaftaler til allerede etablerede el-ladestander anlægKAB-Fællesskabet vil benytte Det dynamiske indkøbssystem, når der opstår konkret behov for ydelserne beskrevet ovenfor eller i forbindelse med at en allerede indgået kontrakt opsiges eller ophører.Alle KAB-Fællesskabets afdelinger vil have adgang til at benytte dette dynamiske indkøbssystem.Hele KAB-Fællesskabets estimerede årlige omsætning for disse ydelser og er skønsmæssigt 5.000.000 kr. KAB gør opmærksom på at estimatet er et ”bedste skøn” baseret på en vurdering af lokalt indgåede aftalers værdi. KAB-afdelingerne vil gradvist udbyde opgaver i det dynamiske indkøbssystem, når deres nuværende aftaler ophører, på baggrund heraf vil den estimerede omsætning på konkrete opgaver ligeledes komme ind på det dynamiske indkøbssystem, gradvist.
Interne Kennung258505665
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDet dynamiske indkøbssystem etableres ved udbudsformen:Begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60 og det dynamiske indkøbssystem er reguleret i udbudslovens §§ 101-108. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere til det dynamiske indkøbssystem og senere de udvalgte Deltagere sætter sig grundigt ind i betingelserne for det dynamiske indkøbssystem.KAB etablerer det dynamiske indkøbssystem på vegne af hele KAB-Fællesskabet og står for løbende at optage ansøgere i systemet. De konkrete indkøb gennemføres af de afdelinger/selskaber i KAB-Fællesskabet. Der opstilles en række minimumskrav til egnethed, der gælder i forbindelse med optagelse i systemet. Derudover er det ved etableringen af systemet beskrevet, hvilke kriterier, der kan opstilles for tildeling af kontrakter (leveringsaftaler for konkrete indkøb) i systemet, samt hvilke krav Deltagerne som minimum skal leve op til på de konkrete kontrakter.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31600000 Elektrische Ausrüstung, 31610000 Elektrische Ausrüstung für Motoren und Fahrzeuge, 31680000 Elektrische Bedarfsartikel und Zubehör, 31681000 Elektrische Zubehörteile, 31681500 Aufladegeräte, 34144900 Elektrofahrzeuge
5. Los
LosLOT-0000