2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fælles bibliotekssystem 2.0 udbud
Beschreibung: På opfordring fra og i samarbejde med en lang række kommuner stod KOMBIT i 2013 for udbud og anskaffelse af et nyt Fælles Bibliotekssystem (FBS). Alle landets 98 kommuner, samt det Danske Bibliotek i Sydslesvig, bruger i dag løsningen. Fælles Bibliotekssystem er udviklet til primært at have fokus på back-office-funktionerne til bibliotekarerne og indeholder blandt andet oplysninger om lånere, lån, reservationer og økonomiske mellemværender mellem låner og bibliotek. Fælles bibliotekssystem 2.0 (FBS 2.0) er det kommende administrationssystem for alle landets kommunernes folkebiblioteker og pædagogiske læringscentre (skolebiblioteker), samt for Dansk Centralbibliotek Sydslesvig. FBS 2.0 skal erstatte det nuværende klientbaserede system. FBS 2.0 skal være et browserbaseret System til bl.a. registrering af lånere og materialer, udlån og aflevering, samt reservationer og økonomiske mellemværende mellem borger og bibliotek. FBS 2.0 skal avendes af kommunale biblioteker, PLC’er, centralbiblioteket i Sydslesvig, samt et antal ikke-kommunale biblioteker, som de kommunale biblioteker lokalt har et samarbejde med. KOMBIT gør det desuden muligt som option for bibliotekssektoren på Færøerne og i Grønland at få en tilslutning til FBS 2.0 i den nye kontraktperiode. Baggrunden for udbuddet er at sikre, at folkebiblioteker og PLC’er får et tidssvarende og effektivt værktøj til at understøtte deres daglige arbejde. Visionen og mål for FBS 2.0 FBS 2.0 skal være browserbaseret med mulighed for adgang fra mobile enheder. Systemet skal som udgangspunkt ikke levere borgervendte brugergrænseflader til andre lånere end PLC’erne. KOMBIT har besluttet følgende vision for FBS 2.0: Systemet skal understøtte bibliotekernes arbejdsopgaver og udvikle sig med bibliotekerne, så det kontinuerligt lever op til nye behov Systemet skal understøtte samarbejde og synergier på tværs af offentlige og private virksomheder Systemet skal let kunne integreres med kommunernes og Anvenderes systemlandskab, så der gives plads til innovative og lokale løsninger Systemet skal understøtte bibliotekssektorens fokus på bæredygtighed Systemet skal uden væsentlige gener for Anvenderne kunne sendes i et genudbud Udvikling af funktionalitet i Systemet skal komme alle Brugere til gavn. KOMBIT opfordrer virksomheder, som ikke har erfaring og/eller kapacitet på alle områder dækket af kontrakten til at indgå samarbejde med 3. part.
Interne Kennung: FBS 2.0
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsproceduren er beskrevet i udbudsbetingelserne, og det øvrige udbudsmateriale.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48160000 Bibliothekensoftwarepaket, 48161000 Bibliothekenverwaltungssystem, 72212160 Entwicklung von Bibliothekensoftware, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72300000 Datendienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: KOMBIT gør det muligt som option for bibliotekssektoren på Færøerne og i Grønland at få en tilslutning til FBS 2.0 via denne kontrakt. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet.