See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Interaktivt Elektronisk Teknisk Dokumentationssystem (IETDS)
Beschreibung: Formålet med udbuddet var at anskaffe et Interaktivt Elektronisk Teknisk Dokumentationssystem (IETDS) til det danske forsvar.
Vorherige Bekanntmachung: 146047-2023
Vorherige Bekanntmachung: 223971-2023
Vorherige Bekanntmachung: 352961-2023
Interne Kennung: 2023/005596
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet fulgte oprindeligt udbudsproceduren offentligt udbud, jf. bekendtgørelse 146047-2023) men overgik til udbud med forhandling i medfør af udbudsloven § 61, stk. 2, pkt. 1, idet der kun blev afgivet ikkeforskriftsmæssige tilbud der ikke levde op til kravene i udbudsmaterialet. Ordregiver valgte ikke at offentliggøre en ny udbudsbekendtgørelse, idet proceduren omfattede alle tilbudsgivere, jf. udbudsloven § 61, stk. 4. Den oprindelige udbudsproceduren, offentligt udbud, annullerades, jf. bekendtgørelse 352961-2023.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000