357546-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser) – LC-MS/MS TIL KEMISKE FØDEVAREFORURENINGER
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLC-MS/MS TIL KEMISKE FØDEVAREFORURENINGER
BeschreibungUdbud af kontrakt vedrørende af LC-MSMS (Ultra High Performance Liquid Chromatograph coupled to a triple quadropole Mass Spectrometer) til kemiske foder og fødevareforureninger. Derudover findes der optioner på Service level agreements, samt yderligere en LCMSMS. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Interne Kennung2026-22940
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. Denne kontrakt er ikke opdelt i delkontrakter, da dette ikke er foreneligt med det udbudte indkøb, da indkøbet vedrører indkøb af en LC-MS samt optioner på service af instrumentet, hvor det vil være uhensigtsmæssigt og økonomisk ufordelagtigt for ordregiver at opdele kontrakten i delkontrakter
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38433100 Massenspektrometer
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer findes optioner på forlængelse af serviceår på det tilbudte produkt. Derudover findes der en option på yderligere levering og installation af et LCMSsystem - denne option kan kun blive udnyttet indenfor de første 2 år af kontraktperioden.