2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af medicinske produkter til akutbehandling
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) ønsker at indgå to rammeaftaler på Levering af medicinske produkter til akutbehandling. De to delaftaler omhandler følgende: - Hæmostatiske bandager - Tourniquet Nærmere beskrivelse af produkterne fremgår af Aftalernes Bilag 1 - Kravspecifikation.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud for hver delaftale. Tilbudsgiver bedes anføre i ESPD’et, hvilke(n) delaftale(r), tilbuddet vedrører. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hæmostatiske bandager
Beschreibung: Hæmostatiske bandager anvendes oftest sammen med alm. kompressionsforbindinger, og anvendes ved kraftige blødninger samt f.eks. traumatisk amputation af ekstremiteter eller skudsår.
Haupteinstufung (cpv): 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33141110 Verbandsmaterial, 33141113 Bandagen
Los: LOT-0002
Titel: Tourniquet
Beschreibung: Tourniquet benyttes til manuel blødningskontrol/- standsning eksempelvis ved patienter med traumatisk amputation af ekstremiteter.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33141119 Kompressen