2. Verfahren
Verfahren
Titel: Invitation til høring om udbudsmateriale vedrørende grøn drift og pleje af Brønshøjparken, Rødegårdsparken og Skotlands Plads
Beschreibung: Denne meddelelse er ikke en udbudsbekendtgørelse og indebærer ikke indkaldelse af tilbud. Københavns Kommune, Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen påtænker at udbyde en kontrakt om grøn drift og pleje af tre udvalgte byrum i København: Brønshøjparken, Rødegårdsparken og Skotlands Plads. Derfor inviteres potentielle tilbudsgivere hermed til høringsmøde hos Københavns Kommune, Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen på Njalsgade 13 mandag den 8. juni kl. 14-16. Kontrakten omfatter løbende drifts- og plejeopgaver af varierende karakter, herunder grøn vedligeholdelse, renhold og relaterede ydelser. De nærmere krav til ydelsens indhold og omfang vil fremgå af udbudsmaterialet. Udbuddet forventes at blive gennemført som et begrænset udbud i overensstemmelse med udbudslovens §§ 58-60. Et begrænset udbud indebærer, at enhver økonomisk aktør, som opfylder de fastsatte egnethedskrav, kan ansøge om prækvalifikation, mens det alene er de ansøgere, som Ordregiver efterfølgende opfordrer til at afgive tilbud, der kan afgive tilbud. På baggrund af resultaterne og tilbagemeldingerne fra høringsmødet vil Ordregiver vurdere, om udbuddet skal anvende udbudslovens § 54, hvorefter udbuddet reserveres til beskyttede værksteder eller til økonomiske aktører, hvis hovedformål er social og faglig integration af handicappede eller dårligt stillede personer. Formålet med høringsmødet er at opnå kendskab til markedet, så et kommende udbud bedst muligt favner markedets formåen set i forhold til Københavns Kommunes behov, samtidig med at eventuelle risici afdækkes, så de kan mitigeres. Høringsmødet vil navnlig give Ordregiver mulighed for at afklare, om markedet rummer et tilstrækkeligt antal kvalificerede aktører, der opfylder betingelserne i § 54, og som har kapacitet og erfaring til at løfte opgaven. Københavns Kommune opfordrer potentielle leverandører til at tilkendegive deres interesse i at deltage i høringsmødet. Dette skal ske pr. mail senest torsdag den 4. juni til den kontaktperson, som fremgår af nærværende meddelelse med angivelse af navn og titel på de deltagende personer.
Interne Kennung: 2026-0171864
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98133000 Dienstleistungen sozialer Interessenverbände