2. Verfahren
Verfahren
Titel: Modernisering og udvidelse af Nyager Skole
Beschreibung: Udbuddet vedrører en kontrakt om totalrådgivning i forbindelse med modernisering og udvidelse af Nyager Skole. På baggrund af forundersøgelserne vurderes det, at Nyager Skole med den økonomiske ramme kan udvides fra 3 til 4 spor indenfor de nuværende fysiske rammer, ved en nytænkning af indretning og udearealer. En række funktioner kan med fordel nytænkes og placeres mere hensigtsmæssigt end i dag. Der er således ikke behov for tilbygninger, men to mindre tilbygninger ved indskolingsbygningerne kan dog give mulighed for nye garderober, der kan muliggøre sko-fri indskoling. Disse to mindre tilbygninger vil muligvis gøre at den økonomiske ramme overskrides og kan evt. indarbejdes som option i udbuddet. Brugerne har i brugerinddragelsesprocessen set ind i skarpe prioriteringer som følge af den økonomiske ramme og har peget på følgende løsning for skolen, som byggeprogrammet nu tager udgangspunkt i: • Indskolingen bliver i de nuværende indskolingsbygninger, med en mere effektiv arealanvendelse med sambrug og hvor opdelingen i fire familier erstattes af fællesfaciliteter på tværs, der samtidig frigiver mere tid til børnene. • Mellemtrinet flytter fra de centrale bygninger over i hovedbygningen og med årgangszoner, tæt på faglokaler og med aktivering af de store gangarealer til både gruppearbejde og sociale aktiviteter. • Udskolingen flytter fra hovedbygningen til de centrale bygninger og får mere plads og en fleksibel indretning, der kan bruges både til sociale aktiviteter, traditionel klasseundervisning, gruppearbejde, vandreklasser og undervisning på tværs af klasser, alt efter behov. • Idrætsundervisningen i salene suppleres med mulighed for mere idrætsundervisning på udearealer, ligesom en del idrætsundervisning fortsat afholdes på kommunens andre idrætsfaciliteter. Der er fokus på at kultur- og fritidslivet og lokalsamfundet i højere grad end i dag kan drage fordel af skolens udearealer, særligt ud mod Ejbyvej. • Der etableres et nyt håndværk- og designlokale, ligesom arealerne til musikundervisning udvides. • Der etableres flere toiletter. • Administrationen, læreforberedelse og PLC placeres centralt på skolen, for at styrke det faglige fællesskab blandt personalet på tværs af teams, SFO og undervisning. Der indføres dele arbejdsstationer for lærerne mhp. at frigive plads til bl.a. mødefaciliteter. • Der er fokus på fortsat at sikre gode rammer til dysleksi-indsatsen (ordblinde-indsatsen) for alle kommunens elever. Såfremt tandplejen flytter, kan der frigives yderligere plads. Moderniseringen omfatter tillige udearealerne, der skal indrettes som moderne lege– og lærings-miljøer. Udearealerne skal indrettes, så de både kan anvendes af skolen, SFO, de lokale idrætsforeninger og af lokalsamfundet. Intentionen er at skolens udearealer kan spille en mere aktiv rolle i lokalområdet og for kultur- og idrætslivet generelt. Derudover skal der på skolens matrikel også sikres gode adgangsforhold for fodgængere, cyklister og bilister. Den samlede anlægsramme er på 62 mio. kr. eks. moms. Det er fastlagt, at den vindende rådgiver oppebærer et fast honorar på 9,3 kr. ekskl. moms for normalydelsen fastlagt i nærværende udbudsbetingelser med bilag. Tilbudsindhentningen har således karakter af ”omvendt licitation”. For ydelser (særydelser), der ikke er indeholdt i normalydelsen, honoreres rådgiveren efter medgået tid inden for en aftalt vejledende budgetramme. Timepriserne er tilsvarende fastlagt i udkast til Totalrådgiveraftalen. Det er forventningen, at totalrådgiverkontrakten indgås med den valgte totalrådgiver i uge 45.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Menge: 0