See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie koszenia oraz koszenia wraz z usunięciem odrostów w obszarach Natura 2000 w województwie wielkopolskim w układzie zadaniowym odpowiadającym częściom zamówienia oznaczonym od I do VI
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie koszenia oraz koszenia wraz z usunięciem odrostów w obszarach Natura 2000 w województwie wielkopolskim w układzie zadaniowym odpowiadającym częściom zamówienia oznaczonym od I do VI: a) część I: skoszenie roślinności w płatach siedliska przyrodniczego 6410 Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057; b) część II: skoszenie roślinności wraz z usuwaniem krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 1340 Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary (Glauco-Puccinietalia) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057; c) część III: skoszenie roślinności wraz z usuwaniem odrostów drzew i krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 6510 Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Cybiny PLH300038; d) część IV: skoszenie roślinności wraz z usuwaniem odrostów drzew i krzewów w płacie siedliska przyrodniczego 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030; e) część V: usuwanie drzew i krzewów oraz ich odrostów w płacie siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030; f) część VI: usuwanie drzew i krzewów oraz ich odrostów w płacie siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Uroczyska Puszczy Zielonki PLH300058. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz realizacji zamówienia określone są w Opisie przedmiotu zamówienia, stanowiącym Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: WOK.082.13.2026.KS
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art.132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz.1320), zwanej dalej „ustawą Pzp”. 2. Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim. 3. Zamawiający nie przewiduje aukcji elektronicznej. 4. Zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych. 5. Nazwy kodu opisujące przedmiot zamówienia (CPV): 90712400-5 Usługi planowania strategii zarządzania zasobami naturalnymi lub ich ochrony. 6. Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy (podwykonawcom). Zamawiający wymaga, aby w przypadku powierzenia części zamówienia podwykonawcom, Wykonawca wskazał w ofercie części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom oraz podał (o ile są mu wiadome na tym etapie) nazwy (firmy) tych podwykonawców. Wykonawca na żądanie Zamawiającego jest zobowiązany przedłożyć oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, zgodnie z art. 125 ust.1 ustawy Pzp, dotyczące Podwykonawcy, w celu udokumentowania, że wobec Podwykonawcy nie zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w SWZ. Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 118 ust. 1 ustawy Pzp, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby Wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. Przepis art. 122 ustawy Pzp stosuje się odpowiednio. Powierzenie czynności zamówienia podwykonawcom nie zwalnia Wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie zamówienia. 7. Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę prac związanych z przedmiotem zamówienia. 8. Zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust.1 pkt 7 ustawy Pzp. 9. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych. 10. Zamawiający nie wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia. 11. Zamawiający nie przewiduje wymagań w zakresie zatrudniania osób, o których mowa w art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp. 12. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy Pzp. 13. Rozliczenia pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą będą prowadzone w PLN. Zamawiający nie przewiduje rozliczania w walutach obcych. 15. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej. 16. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu, z zastrzeżeniem art. 261 ustawy Pzp. 17. Zamawiający nie przewiduje możliwości złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia katalogów elektronicznych do oferty. 18. Termin realizacji zamówienia: Przedmiot zamówienia należy wykonać w terminie: a) część I: do 30 września 2026 r. b) część II: do 15 października 2026 r. (pierwsze koszenie – lipiec 2026 r., drugie koszenie pomiędzy 1 a 15 października 2026 r.); c) część III: do 15 września 2026 r. (pierwsze koszenie – lipiec 2026 r., drugie koszenie - wrzesień 2026 r.); d) część IV: do 28 lutego 2027 r. (pierwsze koszenie – sierpień 2026 r., drugie koszenie – pomiędzy 1 a 15 września 2026 r.); e) część V: do 28 lutego 2027 r. (działania należy przeprowadzić w miesiącach zimowych); f) część VI: do 28 lutego 2027 r. (działania należy przeprowadzić w miesiącach zimowych). 19. Realizacja przedmiotu zamówienia jest finansowana ze środków Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) w ramach działania FENX.01.05. Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury) projekt nr FENX.01.05-IW.01-0113/24 pn. „Wdrażanie działań z zakresu ochrony czynnej na obszarach Natura 2000” 20. Zamawiający informuje, że w przypadku nieotrzymania środków na realizację zamówienia postępowanie zostanie unieważnione (art. 257 pkt 1 ustawy Pzp). 21. Zamawiający, w stosunku do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w odniesieniu do warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej – dopuszcza łączne spełnianie warunku udziału w postępowaniu przez Wykonawców. 25. W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, warunki określone w rozdziale IV ust. 2 pkt d musi spełniać co najmniej jeden Wykonawca lub wszyscy Wykonawcy łącznie, na zasadach określonych w ustawie PZP. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia składają, na zasadach określonych w ustawie PZP oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 6 do SWZ. 26. Wykonawca w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, może polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych na zasadach określonych w ustawie Pzp (dział II, rozdział 2, oddział 3 ustawy Pzp). 27. Wykonawca nie może, po upływie terminu składania ofert, powoływać się na zdolności lub sytuację podmiotów udostępniających zasoby, jeżeli na etapie składania ofert nie polegał on w danym zakresie na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby. 28. W postępowaniu o udzielenie zamówienia komunikacja między Zamawiającym a Wykonawcami odbywa się przy użyciu Platformy e-Zamówienia, która dostępna jest pod adresem https://ezamowienia.gov.pl./, lub poczty elektronicznej: sekretariat.poznan@poznan.rdos.gov.pl 29. Korzystanie z Platformy e-Zamówienia jest bezpłatne. Przeglądanie i pobieranie publicznej treści dokumentacji postępowania nie wymaga posiadania konta na Platformie e-Zamówienia ani logowania. 30. Szczegółowe informacje zamieszczono w SWZ.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90712400 Planung einer Strategie für das Management oder den Schutz natürlicher Ressourcen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Skoszenie roślinności w płatach siedliska przyrodniczego 6410 Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest skoszenie płatów siedliska przyrodniczego 6410 Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion), będącego przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057 wraz z usunięciem całej zalegającej na siedlisku biomasy poza płaty siedliska przyrodniczego. 2. Przedmiot zamówienia zlokalizowany jest na działkach o numerach ewidencyjnych 22, 23, 24/1, 25/1, 32, 33/1, obręb Koszuty, gm. Środa Wielkopolska, pow. średzki. 3. Powierzchnia koszenia wynosi 0,79 ha. 4. Szczegółową lokalizację płatów ww. siedliska przedstawia załącznik nr 1 do OPZ. 5. Koszenie roślinności na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2020 poz. 2462). 6. Szczegółowe warunki realizacji zamówienia: 4. Koszenie należy wykonać we wrześniu, na wysokości od 10 do 15 cm nad powierzchnią gruntu, na łącznej powierzchni 0,79 ha. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Możliwe jest użycie kosiarki rotacyjnej. Przy użyciu sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia kolein. Zamawiający nie wskazuje parametrów charakteryzujących dopuszczalny maksymalny nacisk sprzętu mechanicznego dopuszczonego do realizacji zamówienia. Wykonawca wykorzystuje sprzęt mechaniczny na własną odpowiedzialność. 5. Biomasę należy zebrać wraz z zalegającym wojłokiem w terminie od 5 do maksymalnie 10 dni od momentu skoszenia (bardzo ważne: nie szybciej niż po 5 dniach, obligatoryjnie biomasa musi przeschnąć przed zgrabieniem), wywieźć poza płaty siedliska i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wykorzystania jej w ramach działalności gospodarczej oraz bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. 6. Usunięciu z siedliska przyrodniczego podlega cała biomasa – zarówno skoszona, jak i ta, która zalegała wcześniej. Dotyczy to również zalegającego wojłoku. 7. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zebranie zalegającego wojłoku wraz z pokosem. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. 8. Płaty siedliska przyrodniczego położone są na niewielkich mineralnych wyniesieniach, więc charakteryzują się niskim stopniem uwilgotnienia. Miejscami znajdują się obniżenia terenu, w których po intensywnych opadach deszczu może stagnować woda. Dojazd do powierzchni koszenia możliwy jest drogami gruntowymi. 9. Wykonawca jest zobligowany do natychmiastowego powiadomienia Zamawiającego o skoszeniu roślinności na powierzchni płatów siedliska przyrodniczego, nie później niż w terminie 24 godzin od zakończonego koszenia. Szczegółowy opis znajduje się w Załączniku nr 1 do SWZ - OPZ
Interne Kennung: część I
Los: LOT-0002
Titel: Skoszenie roślinności wraz z usuwaniem krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 1340 Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary (Glauco-Puccinietalia) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057;
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dwukrotne skoszenie roślinności wraz z usuwaniem krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 1340 Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary w obszarze Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057 oraz usunięciem biomasy poza płaty siedliska. 1. Działanie zlokalizowane jest na działkach o numerach ewid. 2566, 2567, 2568, 2569, 2573, 2574 obręb Środa Wielkopolska, gmina Środa Wielkopolska, powiat średzki. 2. Szczegółową lokalizację przedstawia załącznik nr 1 do OPZ. 3. Powierzchnia koszenia wynosi 0,56 ha. 4. Koszenie roślinności oraz usuwanie drzew i krzewów na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi PLH300057 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2020 poz. 2462). 5. Warunki szczegółowe realizacji zamówienia: a) Teren na którym znajdują się płaty siedlisk charakteryzuje się wysokim stopniem uwilgotnienia; w przypadku wystąpienia silnych opadów deszczu może dojść do sytuacji dodatkowego utrudnienia w realizacji przedmiotu zamówienia. Możliwe jest wystąpienie spowolnionego odpływu wody z obszaru, na którym znajdują się płaty siedliska. b) Koszenie roślinności oraz usuwanie ewentualnych krzewów należy wykonać w terminie: - pierwsze koszenie – lipiec 2026 r. - drugie koszenie pomiędzy 1 a 15 października 2026 r. c) Koszenie należy wykonać na wysokości do 10 cm nad powierzchnią gruntu. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Dopuszczone jest użycie kosiarki rotacyjnej oraz lekkiego sprzętu mechanicznego umożliwiającego szybkie zebranie biomasy. d) Przy użyciu ww. sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia jakichkolwiek kolein. e) Wykonawca jest zobligowany do natychmiastowego powiadomienia Zamawiającego o skoszeniu roślinności na powierzchni płatów siedliska przyrodniczego, nie później niż w terminie 24 godzin od zakończonego koszenia. Biomasę wraz z zalegającym wojłokiem należy zebrać w terminie od 7 do 10 dni od każdego skoszenia (bardzo ważne: nie szybciej niż po 7 dniach, celem skutecznego rozsiewu nasion), biomasę należy wywieźć poza obszar i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. f) Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zebranie zalegającego wojłoku wraz z pokosem. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. g) Usunięciu z siedliska przyrodniczego podlega cała biomasa – zarówno skoszona, jak i ta, która zalegała wcześniej. Dotyczy to również zalegającego wojłoku. h) Niedopuszczalne jest wykorzystanie jakiegokolwiek innego sprzętu mechanicznego w granicach płatów siedlisk przyrodniczych (oprócz sprzętu, o którym mowa w ppkt. c). Podczas realizacji zamówienia bezwzględnie zabronione jest wykorzystanie kosiarki bijakowej i pozostawienie zmulczowanej biomasy w obszarze Natura 2000. Wykorzystanie ww. kosiarki jest jednoznaczne ze zniszczeniem siedlisk przyrodniczych oraz chronionych gatunków roślin na terenie obszaru. Szczegółowy opis znajduje się w Załączniku nr 1 do SWZ - OPZ.
Interne Kennung: część II
Los: LOT-0003
Titel: Skoszenie roślinności wraz z usuwaniem odrostów drzew i krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 6510 Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Dolina Cybiny PLH300038
Beschreibung: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje dwukrotne skoszenie wraz z usuwaniem odrostów drzew i krzewów w płatach siedliska przyrodniczego 6510 Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) będącego przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000 Dolina Cybiny PLH300038 oraz usunięciem biomasy poza płaty siedliska. 2. Przedmiot zamówienia zlokalizowany jest na działkach o numerach ewid. 56/5, 56/6, 56/7, 57/4, 57/5, 57/6, 220 obręb Gortatowo, gm. Swarzędz, powiat poznański oraz 7/12, 7/13, 8 obręb Jankowo, gm. Pobiedziska, powiat poznański. 3. Szczegółową lokalizację przedstawia załącznik nr 2 do OPZ. 4. Powierzchnia koszenia wynosi 4,44 ha. 5. Koszenie roślinności oraz usuwanie drzew i krzewów na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Cybiny PLH300038 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2015 poz. 557). 6. Warunki szczegółowe realizacji zamówienia: W znacznej części płaty siedliska przyrodniczego objęte zamówieniem, znajdują się na terenie o znacznym nachyleniu – na stromym zboczu rzeki Cybiny. a) Koszenie roślinności oraz usuwanie ewentualnych odrostów drzew i krzewów należy wykonać w terminie: - pierwsze koszenie – lipiec 2026 r. - drugie koszenie pomiędzy 1 a 15 września 2026 r. b) Koszenie należy wykonać na wysokości do 10 cm nad powierzchnią gruntu. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Dopuszczone jest użycie kosiarki rotacyjnej oraz lekkiego sprzętu mechanicznego umożliwiającego szybkie zebranie biomasy. c) Przy użyciu ww. sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia jakichkolwiek kolein. d) Wykonawca jest zobligowany do natychmiastowego powiadomienia Zamawiającego o skoszeniu roślinności i usunięciu odrostów drzew i krzewów na powierzchni płatów siedliska przyrodniczego, nie później niż w terminie 24 godzin od zakończonego koszenia. e) Biomasę wraz z zalegającym wojłokiem należy zebrać w terminie od 7 do 10 dni od każdego skoszenia (bardzo ważne: nie szybciej niż po 7 dniach, celem skutecznego rozsiewu nasion), biomasę z działek 56/5, 56/6, 56/7, 57/4, 57/5, 57/6, 220 obręb Gortatowo oraz z działki nr 8 obręb Jankowo należy wywieźć poza obszar siedliska i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zebranie zalegającego wojłoku oraz innej zalegającej biomasy wraz z pokosem. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. i) Skoszoną i zebraną biomasę z działek nr 7/12 oraz 7/13 obręb Jankowo należy pozostawić do dyspozycji właściciela. Miejsce składowania biomasy należy uzgodnić z właścicielem działek przed rozpoczęciem koszenia. Kontakt do właściciela zostanie przekazany Wykonawcy po podpisaniu umowy. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zebranie zalegającego wojłoku oraz innej zalegającej biomasy wraz z pokosem. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. j) Usuwanie odrostów należy przeprowadzić możliwie najniżej powierzchni ziemi. Możliwe jest usuwanie młodocianych postaci poprzez ręczne wyrywanie. i) Niedopuszczalne jest wykorzystanie jakiegokolwiek innego sprzętu mechanicznego w granicach płatów siedlisk przyrodniczych (oprócz sprzętu, o którym mowa w ppkt. c). Podczas realizacji zamówienia bezwzględnie zabronione jest wykorzystanie kosiarki bijakowej i pozostawienie zmulczowanej biomasy w obszarze Natura 2000. Wykorzystanie ww. kosiarki jest jednoznaczne ze zniszczeniem siedlisk przyrodniczych oraz chronionych gatunków roślin na terenie obszaru. Szczegółowy opis znajduje się w Załączniku nr 1 do SWZ -OPZ
Interne Kennung: Część III
Los: LOT-0004
Titel: Skoszenie roślinności wraz z usuwaniem odrostów drzew i krzewów w płacie siedliska przyrodniczego 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030
Beschreibung: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje skoszenie roślinności wraz z usunięciem odrostów drzew i krzewów z płatów siedliska przyrodniczego 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 oraz usunięcie biomasy poza płaty siedliska. 2. Koszenie i usuwanie drzew i krzewów dotyczy płatów siedlisk przyrodniczych położonych na działkach o numerach ewid. 3/10, 3/13, 3/14, 3/15, 3/19, 3/20, 3/22, 48, 50, 51, 52/2 obręb Kapalica, gm. Pobiedziska, powiat poznański. 3. Powierzchnia objęta zamówieniem wynosi 2,96 ha. 4. Koszenie roślinności na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2016 poz. 4886). 5. Szczegółową lokalizację powierzchni objętych zamówieniem przedstawia załącznik nr 3 do OPZ. 6. Warunki szczegółowe realizacji zamówienia: a) Działania należy przeprowadzić w miesiącach zimowych, nie później niż do końca lutego 2027 r. Usuwanie drzew i krzewów na torfowiskach, w miarę możliwości, powinno być wykonywane przy jak najniższej ujemnej temperaturze – zamarznięcie powierzchni torfowiska zdecydowanie minimalizuje negatywny wpływ prowadzonych działań na to siedlisko przyrodnicze. b) Koszenie należy wykonać na wysokości od 5 do 10 cm nad powierzchnią gruntu. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Przy użyciu sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia kolein. Zamawiający nie wskazuje parametrów charakteryzujących dopuszczalny maksymalny nacisk sprzętu mechanicznego dopuszczonego do realizacji zamówienia. Wykonawca wykorzystuje sprzęt mechaniczny na własną odpowiedzialność. c) Wycinkę odrostów drzew i krzewów należy przeprowadzić możliwie jak najniżej powierzchni ziemi – pniaki mogą wystawać maksymalnie do wysokości 3 cm. Dopuszcza się częściowe odkopywanie większych pni celem ich ścięcia równo z powierzchnią gruntu pod warunkiem późniejszego wyrównania terenu po wycięciu pnia. Usuwanie postaci młodocianych może być wykonane poprzez ręczne wyrywanie. Na powierzchniach objętych działaniami znajdują się pnie powstałe po wcześniejszych wycinkach drzew i krzewów (wykonywanych w ubiegłych latach) – jeżeli wystają ponad powierzchnię gruntu, wykonawca również jest zobowiązany do ich usunięcia (ścięcia do wysokości maksymalnie 3 cm od linii gruntu). d) Biomasę należy bezpośrednio (najpóźniej do 3 dni od skoszenia) zebrać, wywieźć poza płaty siedliska przyrodniczego i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. e) Przy wywozie biomasy zamawiający dopuszcza możliwość wykorzystania lekkiego sprzętu mechanicznego, jednakże przy jego zastosowaniu bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu. f) Grunty objęte działaniami mają bezpośredni dostęp do drogi co ułatwia wyznaczenie szlaków technologicznych. Szczegółowy opis zawarto w załączniku nr 1 do SWZ - OPZ.
Interne Kennung: Część IV
Los: LOT-0005
Titel: Usuwanie drzew i krzewów oraz ich odrostów w płacie siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030
Beschreibung: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje skoszenie roślinności wraz z usunięciem odrostów drzew i krzewów z płatów siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) w obszarze Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 wraz z usunięciem biomasy poza płaty siedliska. 2. Koszenie i usuwanie drzew i krzewów dotyczy płatów siedlisk przyrodniczych położonych na działkach o numerach ewid. 51, 54, 55, 56, 57, 58, 59/1 obręb Kapalica, gm. Pobiedziska, powiat poznański. 3. Powierzchnia objęta zamówieniem wynosi 0,51 ha. 4. Koszenie roślinności na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2016 poz. 4886). 5. Szczegółową lokalizację powierzchni objętych zamówieniem przedstawia załącznik nr 3 do OPZ. 6. Warunki szczegółowe realizacji zamówienia: a) Działania należy przeprowadzić w miesiącach zimowych, nie później niż do końca lutego 2027 r. Usuwanie drzew i krzewów na torfowiskach, w miarę możliwości, powinno być wykonywane przy jak najniższej ujemnej temperaturze – zamarznięcie powierzchni torfowiska zdecydowanie minimalizuje negatywny wpływ prowadzonych działań na to siedlisko przyrodnicze. b) Koszenie należy wykonać na wysokości od 5 do 10 cm nad powierzchnią gruntu. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Przy użyciu sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia kolein. Zamawiający nie wskazuje parametrów charakteryzujących dopuszczalny maksymalny nacisk sprzętu mechanicznego dopuszczonego do realizacji zamówienia. Wykonawca wykorzystuje sprzęt mechaniczny na własną odpowiedzialność. c) Wycinkę odrostów drzew i krzewów należy przeprowadzić możliwie jak najniżej powierzchni ziemi – pniaki mogą wystawać maksymalnie do wysokości 3 cm. Dopuszcza się częściowe odkopywanie większych pni celem ich ścięcia równo z powierzchnią gruntu pod warunkiem późniejszego wyrównania terenu po wycięciu pnia. Usuwanie postaci młodocianych może być wykonane poprzez ręczne wyrywanie. Na powierzchniach objętych działaniami znajdują się pnie powstałe po wcześniejszych wycinkach drzew i krzewów (wykonywanych w ubiegłych latach) – jeżeli wystają ponad powierzchnię gruntu, wykonawca również jest zobowiązany do ich usunięcia (ścięcia do wysokości maksymalnie 3 cm od linii gruntu). d) Biomasę należy bezpośrednio (najpóźniej do 3 dni od skoszenia) zebrać, wywieźć poza płaty siedliska przyrodniczego i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. e) Przy wywozie biomasy zamawiający dopuszcza możliwość wykorzystania lekkiego sprzętu mechanicznego, jednakże przy jego zastosowaniu bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu. f) Grunty objęte działaniami mają bezpośredni dostęp do drogi co ułatwia wyznaczenie szlaków technologicznych Szczegółowy opis znajduje się w Załączniku nr 1 do SWZ - OPZ
Interne Kennung: Część V
Los: LOT-0006
Titel: Usuwanie drzew i krzewów oraz ich odrostów w płacie siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) wraz z usunięciem zalegającej biomasy w obszarze Natura 2000 Uroczyska Puszczy Zielonki PLH300058
Beschreibung: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje skoszenie roślinności wraz z usunięciem odrostów drzew i krzewów z płatów siedliska przyrodniczego 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea) w obszarze Natura 2000 Uroczyska Puszczy Zielonki PLH300058 wraz z usunięciem biomasy poza płaty siedliska. 2. Koszenie i usuwanie drzew i krzewów dotyczy płatu siedliska przyrodniczego położonego na działkach o numerach ewid. 380, 254 obręb Zielonka, gm. Murowana Goślina, powiat poznański. 3. Powierzchnia objęta zamówieniem wynosi 1,27 ha. 4. Koszenie roślinności na terenie obszaru Natura 2000 Uroczyska Puszczy Zielonki PLH300058 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych tego obszaru (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2020 poz. 2464). 5. Szczegółową lokalizację powierzchni objętych zamówieniem przedstawia załącznik nr 4 do OPZ. 6. Warunki szczegółowe realizacji zamówienia: Działania należy przeprowadzić w miesiącach zimowych, nie później niż do końca lutego 2027 r. Usuwanie drzew i krzewów na torfowiskach, w miarę możliwości, powinno być wykonywane przy jak najniższej ujemnej temperaturze – zamarznięcie powierzchni torfowiska zdecydowanie minimalizuje negatywny wpływ prowadzonych działań na to siedlisko przyrodnicze. a) Koszenie należy wykonać na wysokości od 5 do 10 cm nad powierzchnią gruntu. Roślinność należy skosić ręcznie lub z użyciem lekkiego sprzętu. Przy użyciu sprzętu mechanicznego bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu, nadmiernego rozdrobnienia materii organicznej oraz pozostawienia kolein. Zamawiający nie wskazuje parametrów charakteryzujących dopuszczalny maksymalny nacisk sprzętu mechanicznego dopuszczonego do realizacji zamówienia. Wykonawca wykorzystuje sprzęt mechaniczny na własną odpowiedzialność. b) Obszar prac jest zlokalizowany w obniżeniu terenu, z obu stron graniczy ze skarpą o znacznym nachyleniu. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo zbiornika wodnego (J. Czarne) płat siedliska może być miejscami silnie uwilgotniony, szczególnie podczas wysokiego poziomu wód gruntowych lub wysokiego poziomu wody w jeziorze. Również w okresach z długo utrzymującymi się opadami deszczu może dojść do zalania terenu. c) Wycinkę odrostów należy przeprowadzić możliwie jak najniżej powierzchni gruntu. Usuwanie postaci młodocianych może być wykonane poprzez ręczne wyrywanie. d) Biomasę należy bezpośrednio (najpóźniej do 3 dni od skoszenia) zebrać, wywieźć poza płaty siedliska przyrodniczego i zagospodarować we własnym zakresie, jednakże bez możliwości wprowadzenia jej do obrotu na rynku. Biomasę należy zebrać bardzo dokładnie, bez pozostawiania jakichkolwiek jej pozostałości w miejscu koszenia. Należy pamiętać, że pozostawienie biomasy na gruntach sąsiadujących z siedliskiem przyrodniczym wymaga uzgodnienia tego z zarządcą danego terenu. e) Do transportu biomasy poza płat siedliska przyrodniczego wykonawca będzie miał wyznaczony w terenie szlak technologiczny oraz tymczasowe miejsce składowania i manipulacji biomasy przed wywozem ustalone wg szkicu stanowiącego załącznik nr 3 do OPZ. Poruszanie się sprzętem przeznaczonym do wywiezienia biomasy poza wyznaczonymi przez zamawiającego drogami nie będzie możliwe. Zabronione jest wjeżdżanie nim w płat siedliska przyrodniczego. Biomasę należy zebrać ręcznie z płatu siedliska i przenieść do drogi technologicznej, zlokalizowanej na skraju skarpy. Trudnością w tym przypadku będzie pokonanie znacznego nachylenia terenu, lecz możliwe jest zastosowanie wciągarki z liną (np. stalową). f) Biomasa zebrana w wyznaczonym miejscu tymczasowego składowania (załącznik nr 3 do OPZ) musi zostać całkowicie uprzątnięta w terminie 2 tygodni od zakończenia prac w płacie siedliska. g) Przy wywozie biomasy zamawiający dopuszcza możliwość wykorzystania lekkiego sprzętu mechanicznego, jednakże przy jego zastosowaniu bezwzględnie nie można dopuścić do zniszczenia gruntu. h) W celu prawidłowej oceny możliwości technicznych wykonawcy oraz obiektywnej wyceny kosztu realizacji niniejszej usługi zaleca się przeprowadzenie wizji terenowej przedmiotowych działek ewidencyjnych. Wizja terenowa będzie możliwa tylko przy wspólnym udziale pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie (LZD) w ustalonym wcześniej terminie. W związku z tym, że przedmiot zamówienia zlokalizowany jest w rezerwacie przyrody, samodzielny wstęp na jego teren jest zabroniony. i) Zamawiający oraz LZD zastrzega sobie prawo bieżącej kontroli realizacji przedmiotu zamówienia w terenie. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr 1 do SWZ - OPZ.
Interne Kennung: Część VI