362170-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Schneeräumung – Vintertjeneste med lastbil
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vintertjeneste med lastbil
Beschreibung: Udbudsmaterialet omfatter snerydning og glatførebekæmpelse på Lolland Kommunes kommunale vejnet for perioden 2025-2029, med option på forlængelse for henholdsvis 2030 og 2031.Vintertjenesten omfatter snerydning og glatførebekæmpelse på kørebaner, samt eventuelle parkeringspladser, buslommer, o. lign. Vintersæsonen løber i perioden fra 1. oktober – 30. april. Udbuddet omfatter i alt 3 delaftaler benævnt Rute 1, Rute 2 og Rute 3. BEMÆRK: Rute 3 udbydes som en option, som kan aktiveres af Lolland Kommune. Hver rute består af såvel LPS* og LP**.Hver rute foregår med lastbil. Minimumskrav til de tilbudte lastbiler, fremgår af dokumentet ”Vilkår”. Der er vedlagt kort over hver rute. Derudover er væsentlige vejnavne for hver rute angivet i dokumentet "Vilkår".
Interne Kennung: 88.12.03-G01-1-25
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rute 1
Beschreibung: Overordnet beskrivelse af ruten: Start ved Rundkørsel øst i Nakskov, Maribovej (mod vest).Maribovej-Perlestikkervej-Rundkørsel vest mod Løjtoftevej i Nakskov.Forsæt over rute 9 (spodsbjergvej) af Nakskovvej. Ved Birket køres mod Kragenæs af Kragenæsvej. Tilbage mod Birket og Bandholmvej. Kørsel mod Hejringe Birketvej. I Bandholm drejes mod Havnepladsen. Tilbage mod Skibevejen.Højrebyvej mod Nakskov gennem Rundkørsel i Søllested. Rødbyvej til højre mod Højevej. Fra Højevej mod Rundkørsel ved Maribovej.
Interne Kennung: 88.12.03-G01-1-25-1
Los: LOT-0002
Titel: Rute 2
Beschreibung: Beskrivelse af ruten: Start ved Rundkørsel øst i Nakskov, Maribovej-Perlestikkervej-RundkørselRødbyvej mod Winchellsgade. Drej til højre af Thestrupvej. Herefter drej til venstre af Tårsvej mos Spodsbjergvej (rute 9)Nybro til højre mod Skandsen. Herefter af Langøvej til Langø.Nybro mod Maglehøjvej til Rudbjerg. I Rudbjerg til venstre af Rudbjergvej. I Dannemare til venstre af GræshavevejHerefter til af Skodsebøllevej. I Skodsebølle forsættes af Bjerreskovvej mod Rødbyvej.Til Venstre af Rødbyvej mod Søllested. I Søllested køres igennem rundkørslen af Hovedgaden mod Frisenlundvej til Maribovej (rute 9)Tilbage mod Rødbyvej og Nakskov Landevej.I Skørringe drejes til venstre af Skørringevej mod Rødbyvej.Tilbage af Skørringevej mod Nakskov Landevej. Vestre Alle til Havnegade i Rødbyhavn.
Interne Kennung: 88.12.03-G01-1-25-2
Los: LOT-0003
Titel: Rute 3 (OPTION)
Beschreibung: Beskrivelse af ruten:Start ved Østre Alle i Rødby. Til højre af Møllevej. Til venstre af Havnevejmod Havnegade i Rødbyhavn. Til venstre af Færgevej mod Jøncksvej. Ved Jøncksvej køres mod Norgesvej og tilbage igen mod Jøncksvej. Der forsættes af Jøncksvej mod Søpavillonsvej.Tilbage af Søpavillonsvej og Jøncksvej mod Færgevej. Der køres af Færgevej mod Færgestationsvej. Herefter retur af mod Færgevej.Fra Færgevej køres mod GL. Badevej og retur igen. Fra Færgevej mod Humlegårdsvej og retur igen mod Færgevej. Fra Færgevej mod Strandholmsvej og retur igen mod Færgevej. Fra Færgevej til enden af Færgevej.Retur af Færgevej mod Finlandsvej og Strandholmsvej. For enden af strandholmsvej drejes til højre mod Østre Alle og Sædingevej. Videre af Maribo Landevej til venstre Sædingegårdsvej mod Nakskov Landevej. Retur af Sædingegårdsvej mod Holebyvej og Nystedvej. Fra Nystedvej af Holebyvej til Nystedvej i Herritslev.Retur mod Holeby af Maribovej til Rødbyvej ved Håred. Til Højre af Rødbyvej mod Maribo. Ved rundkørsel køres af Brovejen og C.E. Christiansens Vej til rundkørsel ved Østre Landevej.Herefter retur mod Rødbyvej ved Håred. Fra Rødbyvej mod Maribo Landevej til Sædingegårdsvej.
Interne Kennung: 88.12.03-G01-1-25-3