362189-2025 - Ergebnis
Dänemark – Wärmepumpen – [ANNULLERET] Varmepumpe til Bornholms Lufthavn
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel[ANNULLERET] Varmepumpe til Bornholms Lufthavn
Beschreibung[DETTE UDBUD ER ANNULLERET]. Bornholms Lufthavn skal anskaffe og installere en ny varmepumpe, der skal fungere som den primære varmekilde for lufthavnens bygninger. Desuden er der behov for nedrivning og bortskaffelse af eksisterende varmeanlæg, som skal afklares i forbindelse med installationen. Driften af Bornholms Luftfart varetages af Trafikstyrelsen, jf. § 2, nr. 3, i bekendtgørelse nr. 1625 af 12. december 2023 om Trafikstyrelsens opgaver og beføjelser, klageadgang og kundgørelse af visse af Trafikstyrelsens forskrifter. Derfor er det Trafikstyrelsen, der udbyder dette udbud for køb og installation af varmepumpen på vegne af Bornholms Lufthavn.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet vedrører køb og installation af en varmepumpe til Trafikstyrelsen. Udbuddet gennemføres som et åbent udbud, og tilbudsgivere kan indsende deres tilbud i henhold til de gældende betingelser og krav beskrevet i udbudsbetingelserne. I udbudsproceduren vil kontrakten blive tildelt den tilbudsgiver, som afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud, hvor tildelingskriteriet er laveste pris. Udbudsbekendtgørelse og ESPD-dokumentet skal anvendes som del af tilbudsprocessen. Alle relevante oplysninger om udbudsproceduren kan findes på ETHICS, og udbudsbekendtgørelse vil blive offentliggjort i overensstemmelse med gældende lovgivning.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42511110 Wärmepumpen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331100 Installation von Zentralheizungen
5. Los
LosLOT-0000