2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af vedligeholdelse af Kongeskibet Dannebrog
Beschreibung: Udbuddet angår tildeling af kontrakt vedrørende alle eftersyns-, reparations- og vedligeholdelsesarbejder på Kongeskibet Dannebrog (herefter ”Skibet”). Opgaverne omfattet af Kontrakten skal udføres hvert år i Skibets vedligeholdelsesperiode (oktober-marts), når Skibet har vinterophold på Flådestation Frederikshavn. Kontrakten udbydes med en varighed på 6 (seks) år, svarende til 6 (seks) vedligeholdelsesperioder med option på forlængelse 2x2 år (2x2 vedligeholdelsesperioder). Ved FMI’s fulde udnyttelse af option på forlængelse, kan Kontraktens varighed således i alt andrage 10 år (10 vedligeholdelsesperioder).
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50241000 Reparatur und Wartung von Schiffen, 50244000 Instandsetzung von Schiffen oder Booten, 50245000 Aufrüstung von Schiffen
5. Los
Los: LOT-0000