363498-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af Ruds Vedby Kloakering Etape 1,2,3,4
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Ruds Vedby Kloakering Etape 1,2,3,4
BeschreibungNærværende udbud udbydes af Sorø Forsyning som et led i deres overholdelse af Spilde-vandsplan 2020 som påkræver renovering og separering af spildevand fra regnvand i bl.a. Ruds Vedby. Sorø Forsyning skal separere spildevand fra regnvand i Ruds Vedby. I den forbindelse skal der etableres et nyt ledningsanlæg med tilhørende regnvandsbassiner samtidig med driften af det ek-sisterende anlæg kan opretholdes. Nærværende udbud indeholder ca. 17 km regn og spildevandsledninger, samt jord og reetable-ringsarbejder i forbindelse med projektet. Entreprisen indeholder således gravearbejder i jord, her-under forurenet jord, anlægsarbejder herunder koordinering med øvrige ledningsejere samt rørleve-rance. Der er tale om en hovedentreprise. Det samlede projekt forventes at kunne udføres over 4 mulige etaper med en 4-årig horisont for at sikre en optimal afvikling af trafik fra lokalområdet og minimering af gener for borgere i Ruds Vedby. Bygherre har dog i henhold til kontrakten mulighed for at opsige denne og dermed afslutte samar-bejdet med Entreprenøren inden påbegyndelsen af en ny etape, dvs. inden påbegyndelsen af hhv. etape 2, 3 og 4. Entreprenøren skal have god intern kapacitet og materiel således evt. forskydninger i tidsplanen kan absorberes, og tidsplanen for de udbudte områder kan overholdes. Ledningerne lægges hovedsageligt på offentlige arealer men entreprenøren skal gøre sig bekendt med lokale forhold og sikre sig registrering af arbejder på private arealer.
Interne KennungRuds Vedby Kloakering
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsforretningen gennemføres som et begrænset udbud i overensstemmelse udbudslovens §§ 58-60 (lovbekendtgørelse nr. 1564 af 15. december 2015, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45233000 Bauarbeiten, Fundamentierungsarbeiten und Oberbauarbeiten für Fernstraßen und Straßen, 45236000 Oberbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0000