36448-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Offentligt udbud af Kontrakt for betalingsløsninger til Forsvarets kantiner
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af Kontrakt for betalingsløsninger til Forsvarets kantiner
BeschreibungEjendomsstyrelsen udbyder en kontrakt om betalingsløsning til Forsvarets kantiner (herefter “Kontrakten”). Formålet med Kontrakten er at sikre, at brugerne af Forsvarets kantiner i fremtiden kan betale måltider mv. Ejendomsstyrelsens ejer funktionsdygtigt POS-hardware, hvorfor Kontrakten indledningsvist vedrører POS-software, en support- og serviceaftale inkl. udskiftning af POS-hardware samt køb afbetalingskortterminaler til samtlige eksisterende POS-installationer, idet Ejendomsstyrelsens nuværende betalingskortterminaler er lejede. Ejendomsstyrelsen har på nuværende tidspunkt ca. 123 POS-installationer. Ejendomsstyrelsen har ikke kunne opgøre tallet nøjagtigt, hvorfor det reelle antal kan afvige, primært i nedadgående retning, dog ikke til mindre end 109. I tillæg hertil har Ejendomsstyrelsen 27 selvbetjeningstablets, der anvendes i kantiner, hvor der er mulighed for disksalg uden for kantinernes åbningstid. Leverandøren er ansvarlig for at levere software til selvbetjeningstablets og sikre at disse fungerer i sammenhæng med de øvrige dele af POS-systemet, herunder Databasen. Ejendomsstyrelsen anskaffer selvbetjeningstablets som særskilte indkøb og forestår selv reparation, vedligeholdelse mv. af selvbetjeningstablets. Derudover kan der være behov for, at Ejendomsstyrelsen skal oprette nye kantiner, hvorfor Kontrakten også vedrører option på indkøb af en samlet POS-installation. Det indebærer alle POS-hardware-dele samt POS-software og support- og serviceaftale. Der kan også være behov for nye funktioner til POS-software, hvorfor Kontrakten også vedrører option på udvikling af nye funktioner til POS-software. Ejendomsstyrelsen har vurderet, at Kontrakten har en samlet estimeret værdi på DKK 30,25 mio. Estimatet er baseret på erfaringspriser for lignende ydelser og Ejendomsstyrelsens forventede kommende indkøb, herunder en udskiftningsrate af hardware på 10-15 % om året, dog 20 % i Kontraktens første år. Derudover er der indregnet et beløb til indkøb af en eller flere samlede POS-installationer samt udvikling af nye funktioner til POS-software. Det skal i den forbindelse bemærkes, at Ejendomsstyrelsen ikke kan afvise, at der skal oprettes nye kantiner eller nye POS i eksisterende kantiner som følge af den kommende kapacitetsopbygning på Forsvarsministeriets område samt nye forsvarsforlig. Det bemærkes, at Kontrakten er landsdækkende. Der skal således ske levering til samtlige Forsvarets etablissementer i Danmark, herunder også på Bornholm. Der henvises særskilt til Udbudsbilag 3 - Etablissementsoversigt.
Interne KennungEU-udbud af Kontrakt for betalingsløsninger til Forsvarets kantiner
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30210000 Datenverarbeitungsgeräte (Hardware), 30230000 Computerbezogene Geräte, 48110000 Softwarepaket für POS-Kassenterminals, 72212110 Entwicklung von Software für POS-Kassenterminals, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72314000 Datenerhebung und -zusammentragung, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
LosLOT-0000