See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om levering af revisionsydelser
Beschreibung: Revision og påtegning af årsrapport (koncernregnskab) og beslægtede revisionsopgaver herunder afgivelse af diverse erklæringer. Ydelsen omfatter revision og påtegning af årsrapporterne for Sund & Bælt Holding A/S (inklusive koncernregnskab), A/S Storebælt, A/S Øresund, Sund & Bælt Partner A/S, Femern A/S, A/S Femern Landanlæg, BroBizz A/S, BroBizz Operatør A/S og Øresundsbro Konsortiet I/S. Der skal udarbejdes revisionsprotokollater, diverse erklæringsopgaver og management letters samt herudover revision af eventuelle nye selskaber. Der henvises til ydelsesbeskrivelsen for yderligere beskrivelse af revisionsopgaven. Sund & Bælt-koncernens primære opgave er at eje, opføre og drive kritisk infrastruktur i form af faste forbindelser herunder vej, bro, bane og havneanlæg. Sund & Bælt Holding A/S er et 100 pct. statsejet aktieselskab og underlagt offentlig regulering. Selskabernes virke er fastlagt ved lov. Den danske stat garanterer for lån, finansielle instrumenter og renter til finansiering af anlægget på Storebælt, Øresund landanlæg samt projektering og anlæg af Femern Bæltforbindelsen og i en vis udstrækning øvrige økonomiske forpligtelser i de pågældende selskaber og i Sund & Bælt Holding A/S. Den danske og den svenske stat garanterer solidarisk for lån, finansielle instrumenter og renter til finansiering af anlægget på Øresund mellem den danske og den svenske kyst. Selskabernes samlede gældsportefølje administreres af en fælles treasuryfunktion, som organisatorisk er placeret i Sund & Bælt Holding A/S. Der henvises til ydelsesbeskrivelsen i bilag 1 for en mere detaljeret beskrivelse af koncernens forretningsområder og organisering.
Interne Kennung: -
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212300 Pflichtbetriebsrevision
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung, 79212000 Betriebsprüfung
5. Los
Los: LOT-0000