2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kraner til flishåndtering til Amagerværket
Beschreibung: Kontrakten omhandler levering af to kraner til losning af flis, som erstatning af de to eksisterende kraner til Amagerværket, 2300 København S Kranerne skal være elektrisk drevet fra værkets 10KV ringforbindelse og indebærer integration af eksisterende hoppere, samt benyttelse af eksisterende kranskinnesystem. Kranerne skal projekteres og fremstilles, installeres, testes og idriftsættes i henhold til gældende krav og beskrivelser i udbudsmaterialet.
Interne Kennung: 24.02-11498
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ansøgere skal som en del af prækvalifikationsansøgningen udfylde og aflevere standardformularen ”Det fælles europæiske udbudsdokument” (”ESPD”). For yderligere oplysninger om ESPD’et henvises til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens generelle information om ESPD. Vurderingen af ansøgernes egnethed sker indledningsvist på baggrund af oplysningerne afgivet i forbindelse med ansøgningen. Kravene hertil er uddybet herunder. En ansøger, der ansøger om deltagelse alene, men baserer sig på andres kapacitet, skal sikre, at HOFOR modtager ansøgers eget ESPD sammen med et separat ESPD med de relevante oplysninger for hver af de andre enheder, som denne baserer sig på, jf. ESPD, del II, afsnit C. Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders tekniske og faglige kapacitet, jf. nærmere nedenfor, forpligter ansøger sig til at lade den støttende enhed udføre de pågældende arbejder under kontrakten, såfremt ansøger efter gennemført udbud får tildelt kontrakten. Der gøres særligt opmærksom på, at ESPD´er afgivet af støttende virksomheder skal være underskrevet af den støttende virksomhed. Udgør ansøger en gruppe af økonomiske aktører, herunder konsortier og midlertidige sammenslutninger, der deltager i udbudsproceduren sammen, skal der for hver af de deltagende økonomiske aktører udfyldes et separat ESPD med de oplysninger der kræves i ESPD del II-VI. En økonomisk aktør, herunder underleverandører til ansøgere, udelukkes fra deltagelse, hvis denne er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 135-136 og § 134 a. Derudover udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis denne er omfattet af den frivillige udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1, nr. 2 og nr. 3. Sanktioner mod Rusland Som led i prækvalifikationen vil HOFOR undersøge, om ansøgerne er berørt af sanktioner mod Rusland med henblik på opfyldelse af Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022. Til det formål skal ansøgerne indsende en udfyldt og underskrevet tro-og loveerklæring med ordlydende svarende til Bilag I, Tro- og loveerklæring vedrørende sanktioner mod Rusland. HOFOR lægger i udvælgelsen af ansøgere vægt på, at ansøger har den tilstrækkelige økonomiske og finansielle kapacitet til at løfte kontrakten. Ansøger skal mindst opfylde følgende: omsætning indenfor seneste regnskabsår udgør minimum 150 mio. DKK. gennemsnitlige soliditetsgrad for de seneste tre disponible regnskabsår udgør mindst 20 %. Hvis ansøger ikke har været etableret i 3 år, skal der oplyses nøgletal for den tid ansøger har været etableret. Mindstekrav vil da kun gælde for den tid, ansøger har været etableret. For sammenslutninger af virksomheder (fx et konsortium) beregnes sammenslutningens soliditetsgrad sammenslutningens samlede egenkapitals værdi i forhold til sammenslutningens samlede aktiver, udregnet i procent. Såfremt ansøger baserer sig på andre virksomheders økonomiske formåen, beregner HOFOR ansøgers soliditetsgrad som ansøgers og disse andre virksomheders samlede egenkapitals værdi i forhold til deres samlede aktiver, udregnet i procent. HOFOR stiller følgende minimumskrav til tilbudsgivernes tekniske og faglige formåen: Referencer Til brug for evalueringen af teknisk og faglig formåen skal ansøger i ESPD’et oplyse ansøgerens mest betydelige leverancer på lignende aftaler der er udført inden for de seneste 3 år. Ansøger kan vedlægge referenceblade eller lignende bilag, der beskriver og illustrerer referencerne, såfremt der henvises hertil i ESPD’et. Ansøger skal påvise mindst 3 og maks. 5 referencer på levering af hydrauliske kraner eller balancekraner med en lossekapacitet på min. 1.500m3/time ved en massefylde på 350Kg/m3 ved losning af flis. Ved losning af andre lignende materialer skal kapaciteten være mindst 525t/time. For hver referencekategori ovenfor, bør tilbudsgiverne angive følgende i referencelisten: Navn på Ordregiver Leverancens samlede økonomi Periode for projektering og evt. udførelse Beskrivelse af den leverede krans størrelse og kapacitet.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42414120 Kaikräne
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42414100 Kräne
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbuddet indeholder nedenstående optioner, som indgår i evalueringen. Optionerne kan tilkøbes enkeltvis. Der skal afgives pris på alle optioner. Det forventes at der tages stilling til kald på optioner senest inden afleveringstidspunktet. -Strategiske reservedele (nødvendige komponenter for at sikre kranernes oppetid). -Sliddele (komponenter der forventes skiftet i løbet af kranernes første 2 år). -2 års servicekontrakt for lovpligtig service og vedligehold iht. leverandørers anbefalinger. -Yderligere 10 års service- og vedligehold (år 3-12) af det tekniske anlæg, inklusive lovpligtige service.