2. Verfahren
Verfahren
Titel: Turun Raitiotie Oy:n kalustohankintaan liittyvät tukipalvelut (juridinen ja kaupallinen konsultointi)
Beschreibung: Turun Raitiotie Oy hankkii raitiovaunukaluston hankintoihin liittyvää juridista ja kaupallista konsultointipalvelua sekä projektin tukipalveluita 31.12.2028 päättyvälle sopimuskaudelle, jonka jälkeen sopimusta voidaan Tilaajan päätöksellä jatkaa neljällä (4) erillisellä yhden (1) vuoden optiokaudella. Hankittavien palveluiden tavoitteena on varmistaa hankinnan laadukas onnistuminen. Konsultointipalveluita hankitaan kahdessa osakokonaisuudessa: • Osakokonaisuus 1: Juridiset konsulttipalvelut • Osakokonaisuus 2: Kaupalliset konsulttipalvelut ja projektijohdon tukipalvelut Kumpaankin osakokonaisuuteen valitaan yksi (1) Palveluntuottaja. Tilaaja pidättää itsellään oikeuden olla valitsematta Palveluntuottajaa, jos osaan saadaan vain yksi (1) tarjous. Kummankin osan tehtäväkuvaukset on esitetty tarjouspyynnön liitteessä 1. Tehtäväkuvaukset ovat esimerkinomaisia Turun Raitiotie Oy:n alustavista tarpeista hankittaville palveluille, mutta tehtävät voivat muuttua tarpeen mukaan. Turun Raitiotie Oy tekee raitiovaunukaluston hankintaa sataman ja Varissuon välisen raitiolinjan liikennöintiä varten. Kaupallisen matkustajaliikenteen on arvioitu käynnistyvän Turun raitiotieallianssin toteutussuunnitelmassa esitetyllä tavalla syksyllä 2033. Raitiotiehankkeen toteutussuunnitteluvaihe on valmistunut ja Turun kaupunginvaltuusto on tehnyt päätöksen raitiotien toteutuksesta. Rakentaminen alkaa Tuomiokirkkosillan peruskorjauksella, arkeologisilla kaivauksilla ja joukkoliikennekäytävän rakentamisella Tuomiokirkkosiltaan liittyvillä kaduilla. Varsinainen raitoitien rakentaminen voidaan aloittaa, kun valtion rahoitusosuus raitiotien toteutukseen on varmistunut. Toteutussuunnitelma ja tietoa hankkeesta löytyy verkko-osoitteesta www.turunraitiotie.fi. Raitiotiekaluston hankintaprosessi on pitkä ja muodostaa aikataulun kannalta kriittisen vaiheen raitiotiehankkeen toteuttamisessa. Kaluston hankinta on tehtävä etupainotteisesti niin, että kalustoa on käytettävissä jo ennen varsinaisen raitioliikenteen käynnistymistä. Raitiovaunuja käytetään ratainfrastruktuurin koeajoihin ja vastaanottotarkastuksiin sekä kuljettajien koulutukseen. Kalustohankinnalla haetaan Turun raitiotielle kokonaistaloudellisinta kalustoratkaisua. Hankinnassa korostetaan raitiovaunukaluston elinkaarikustannuksien edullisuutta, matkustuskokemusta, sopivuutta Turun kaupungin tavoitteisiin, vähäisiä ympäristövaikutuksia, kunnossapidettävyyttä ja korkeaa käyttöastetta. Palveluntuottaja toimii toimeksiannossa tiiviissä yhteistyössä Turun Raitiotie Oy:n asiantuntijoiden ja muiden hankinnan valmisteluun osallistuvien tilaajan sopimuskumppaneiden kanssa. Palveluntuottajan ohjaamisesta vastaa Turun Raitiotie Oy:n suunnittelupäällikkö. Suunnittelupäällikkö vastaa hankintaprojektin läpiviennistä ja johtamisesta. Palveluntuottaja toimii Turun Raitiotie Oy:n kanssa tarjouspyynnössä kuvatuissa tehtävissä ja auttaa osaltaan siinä, että kalustohankinnalla saavutetaan sille asetetut tavoitteet.
Interne Kennung: 615670
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamuotona käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on lähetetty ilmoitus www.hankintailmoitukset.fi julkaistavaksi EU:n viralliseen lehden (EUVL) täydennysosassa (S-osa) sekä Tenders Electronic Daily (TED)-tietokannassa EU:n laajuisesti. Tarjouspyyntö on julkaistu internetissä Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79418000 Beschaffungsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich, 79421000 Projektmanagement, außer Projektüberwachung von Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Juridiset konsulttipalvelut
Beschreibung: Hankinta on kuvattuna tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 1-0
Haupteinstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich
Los: LOT-0002
Titel: Kaupalliset konsulttipalvelut ja projektijohdon tukipalvelut
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79421000 Projektmanagement, außer Projektüberwachung von Bauarbeiten