366159-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af Rammeaftale om Skønsmænd af Nævnenes Hus og Sikkerhedsstyrelsen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Rammeaftale om Skønsmænd af Nævnenes Hus og Sikkerhedsstyrelsen
BeschreibungNævnenes Hus sekretariatsbetjener en række uafhængige domstolslignende nævn. Det betyder, at Nævnenes Hus behandler sager og forbereder afgørelsesudkast til nævnene, så de kan træffe korrekte afgørelser til tiden. På den måde understøtter Nævnenes Hus en smidig, hurtig og tilgængelig måde at løse konflikter på, når de opstår mellem borgere, virksomheder og myndigheder. Sikkerhedsstyrelsen er en del af Erhvervsministeriet og har ansvaret for teknisk sikkerhed i Danmark. Sikkerhedsstyrelsen arbejder blandt andet med kontrol og tilsyn inden for el, vvs og forbrugerprodukter. Formålet med udbuddet er at sikre en rammeaftale, der er nem at anvende for såvel Skønsmænd som Nævnenes Hus og Sikkerhedsstyrelsen. Nævnenes Hus og Sikkerhedsstyrelsen udbyder en rammeaftale vedrørende teknisk revision af kvalitetsrapporter samt syns- og skønsmænd til udarbejdelse af skønserklæringer i forbindelse med klagesager (herefter benævnes teknisk revisor og syns- og skønsmænd som ”Skønsmænd”). Rammeaftalen tildeles personer, baseret på deres CV’er og opfyldelse af mindstekrav hertil. Det er således et krav, at den person der tildeles Rammeaftalen udfører de opgaver, denne tildeles under Rammeaftalen. Skønsmændene vil blive tildelt opgaver af henholdsvis Nævnenes Hus og Sikkerhedsstyrelsen i overensstemmelse med de retningslinjer, som fremgår af udbudsmaterialet.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen kan forlænges af Sikkerhedsstyrelsen og Nævnenes Hus med 2 x 6 måneder fra 31. december 2027.