See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Service og vedligehold af udvendige arealer (genudbud)
Beschreibung: Dette udbud vedrører en rammeaftale om service og vedligehold af udvendige arealer. Udbuddet er opdelt i tre delaftaler fordelt på ordregivers lokationer, da dette er fundet mest hensigtsmæssigt, og der er derfor ikke sket yderligere opdeling i delaftaler. Ordregiver ønsker med dette udbud at indgå en rammeaftale med en aktør, der kan anvendes i flere forskellige situationer, herunder: A. fast service til pleje af grønne arealer samt befæstede arealer på specifikke områder ifølge driftskort (eksklusiv aftale). Til fastsættelse af prisen herfor indgår et fast vederlag, som dækker alle udgifter forbundet med udførelse heraf. For yderligere beskrivelse henvises til udbudsbetingelserne. B. ressourcer i form af kvalificerede medarbejdere og ved behov materiel til udførelse af andre opgaver på grønne områder samt befæstede arealer, herunder service- og entrepriseopgaver inden for blandt andet gartner, belægning, asfaltering, kloakering, jordarbejder. For yderligere beskrivelse henvises til udbudsbetingelserne. For de under pkt. B angivne ydelser gælder der følgende: - Projekter, der estimeres at have værdi på maksimum kr. 25.000: Rammeaftalen anvendes - Projekter, der estimeres at have en værdi på kr. 25.000 – 100.000: Rammeaftalen anvendes - Projekter, der estimeres at have en værdi på kr. 100.000 – 300.000: AAU beslutter i hvert enkelt tilfælde, om rammeaftalen skal anvendes, eller der undtagelsesvis i stedet skal gennemføres en anden procedure, f.eks. indhentelse af tilbudsindhentning. - Projekter, der estimeres at have en værdi over kr. 300.000: Rammeaftalen anvendes ikke, men der gennemføres en anden procedure, f.eks. tilbudsindhentning/underhåndsbud. For opgaver med en estimeret værdi på maksimum kr. 25.000 kan AAU vælge mellem, om der skal afregnes efter tidsforbrug og materialeforbrug, eller om Leverandøren på forhånd skal tilbyde en fast pris. Som hovedregel skal der afregnes efter time- og materialeforbrug. For opgaver med en estimeret værdi på kr. 25.000 – 300.000 kan AAU vælge mellem, om der skal afregnes efter tidsforbrug og materialeforbrug, eller om Leverandøren på forhånd skal tilbyde en fast pris. AAU kan efter modtagelse af fast pris vælge at acceptere den faste pris eller i stedet afregne efter tidsforbrug og materialeforbrug. Der indgås en separat rammeaftale for hver enkelt af de tre lokationer. Der indgås parallelle rammeaftaler med op til 2 leverandører i prioriteret rækkefølge for hver lokation. Rammeaftalen træder i kraft den 15. oktober 2024 og udløber uden varsel den 14. oktober 2028. I nærværende udbud har Ordregiver vurderet, at der stilles krav til grønne/bæredygtige løsninger.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45112200 Bodenabtrag, 45112400 Aushubarbeiten, 45112441 Terrassierungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45112600 Einschnitt und Auftrag, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre, 45233161 Bau von Fußwegen, 45236000 Oberbauarbeiten, 45432112 Verlegen von Bodenplatten, 77312000 Unkrautjäten, 77314000 Grundstückspflege, 77340000 Baum- und Heckenschnitt
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Service og vedligehold af udvendige arealer - Campus Aalborg
Beschreibung: Omfatter service og vedligehold af udvendige arealer for Aalborg Universitets områder i Aalborg, jf. oversigts- og driftskort i udbudsmaterialet
Interne Kennung: Delaftale - campus Aalborg
Los: LOT-0002
Titel: Service og vedligehold af udvendige arealer - Campus Esbjerg
Beschreibung: Omfatter service og vedligehold af udvendige arealer for Aalborg Universitets områder i Esbjerg, jf. oversigts- og driftskort i udbudsmaterialet
Interne Kennung: Delaftale - campus Esbjerg
Los: LOT-0003
Titel: Service og vedligehold af udvendige arealer - Campus København
Interne Kennung: Delaftale - campus København