367455-2026 - Ergebnis
Dänemark – Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen – Offentligt udbud af kontrakt vedrørende kabyshustag og vedligehold af Skoleskibet DANMARK 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af kontrakt vedrørende kabyshustag og vedligehold af Skoleskibet DANMARK 2026
BeschreibungUdbuddet omhandler gennemførelse af et samlet værftsophold for skoleskibet DANMARK i sommeren 2026, herunder renovering af kabyshustaget samt generelle vedligeholds- og reparationsarbejder på skibet.​ Projektets formål Formålet er at få udført en samlet pakke af værftsarbejder i perioden 20. juli til 18. september 2026, så skibet tilbageleveres i fuldt driftsklar og sødygtig stand i overensstemmelse med Søfartsstyrelsens og DNV’s krav.​ Hovedindhold – kabyshustag Arbejdet omfatter en omfattende renovering af kabyshuset, herunder kabyshustag, teakdæk og tilhørende aptering, gelændere, vuggearrangementer, dræn, affaldssystem, el-installationer, ventilations- og brandspjældsløsninger samt sandblæsning og maling af kabyshusets stålkonstruktioner.​ Øvrige vedligeholdsarbejder Der indgår endvidere stålarbejde, rørarbejde, tankarbejde, el-arbejder, apteringsarbejder samt diverse vedligeholdsopgaver, så alle berørte systemer og områder bringes i forskriftsmæssig stand, inkl. reetablering og opmaling efter adkomstarbejder.​ Udbuddets rammer Alle arbejder skal udføres med førsteklasses materialer og i henhold til klassens regler, Søfartsstyrelsens bestemmelser og Danske Maritimes almindelige betingelser for reparations- og ombygningsarbejder på skibe, med værftet som hovedentreprenør for de samlede leverancer.
Vorherige Bekanntmachung59771-2026
Interne KennungKontrakt vedrørende kabyshustag og vedligehold af Skoleskibet DANMARK 2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50245000 Aufrüstung von Schiffen, 50241000 Reparatur und Wartung von Schiffen, 50244000 Instandsetzung von Schiffen oder Booten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungUdbuddet vedrører kabyshustag og vedligehold af Skoleskibet DANMARK 2026 Ordregiver har base i Frederikshavn, Danmark.