See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Swarovski optik and sustainment
Beschreibung: FMI har behov for at indgå en rammeaftale på 7 (syv) år med Grandt Defense Aps angående Swarovski kikkerter, Swarovski våbensigter, Swarovski spotting scopes samt service og vedligehold af nyt og eksisterende materiel for at understøtte Forsvarets militære oprustning. FMI har afgang til at servicere og vedligeholde eksisterende materiel gennem aftalen samt tilkøbe materiel ved behov. FMI har vurderet, at der er hjemmel til at indgå denne rammeaftale under FSD art. 28, stk. 1, litra e.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38600000 Optische Instrumente, 38631000 Ferngläser
5. Los
Los: LOT-0000