368198-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af totalentreprisen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af totalentreprisen
BeschreibungFEAS Erhverv P/S (herefter "FEAS") igangsætter ved nærværende udbudsbekendtgørelse et totalentrepriseudbud med indbygget projektkonkurrence vedrørende udviklingen og etableringen af det område i Universitetsbyen, der skal rumme Faculty of Arts ved Aarhus Universitet (herefter "Arts"). Udbuddet omfatter opførelsen af de nye bygningskompleks 1730 (1730 og 1732) og bygningskompleks 1740 (1740, 1742 og 1744), en underjordisk parkeringskælder, samt det omkringliggende landskab. FEAS er ejer af arealerne, som danner rammen om projektet og er bygherre gennem hele forløbet. Arts vil være langsigtet lejer af arealerne og vil efterfølgende skulle drifte bygningerne indvendigt. Ved nærværende udbudsproces agerer FEAS således som udbudsfuldmægtig på vegne af Arts. Projektet er en del af Aarhus Universitets Campus 3.0, som viderefører ambitionen om at samle universitetets aktiviteter i et bæredygtigt, bynært campusmiljø. Den samlede udvikling i Universitetsbyen omfatter både renovering af bevaringsværdige bygninger og opførelse af nyt byggeri, som tilsammen bl.a. danner ramme om Arts’ fremtidige campus. Universitetsbyen skal fremover anvendes til universitets- og forskningsformål samt beslægtede funktioner, der understøtter samarbejde mellem universitetet, byen og det omkringliggende samfund. Opgaven udbydes som en omvendt licitation, hvor prisen for opgaven er fastsat til at udgøre 410.000.000 kr. ekskl. moms, heraf 70 mio. kr. til en parkeringskælder til forventeligt 180 parkeringspladser inkl. handicapparkering. Såfremt den tilbudte parkeringskælder ikke kan omfatte det forventede antal parkeringspladser inden for den fastsatte ramme, skal der ske en reduktion i antallet af tilbudte parkeringspladser. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet, der indeholder en mere detaljeret beskrivelse af opgaven. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummer TN010437A
Interne KennungUniversitetsbyen - AiU, etape 4
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et "udbud med forhandling", jf. udbudslovens §§ 61-66. FEAS forventer at gennemføre forhandlingsprocessen som et forløb som beskrevet nedenfor. Det forventes, at der afholdes 2 forhandlingsrunder, hvori der gennemføres forhandlingsmøder med hver tilbudsgiver. FEAS forbeholder sig dog retten til at afholde yderligere forhandlingsmøder i en forhandlingsrunde og også til at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. I givet fald vil FEAS naturligvis orientere alle tilbudsgivere herom. FEAS forbeholder sig dog også retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger, alternativt at tildele kontrakten på baggrund af det seneste modtagne tilbud (reviderede tilbud) uden gennemførelse af yderligere forhandlinger. Tildeling kan i begge tilfælde alene ske til et tilbud, som FEAS ikke er forpligtet til at afvise som ukonditionsmæssigt. Formålet med gennemførelsen af forhandlinger er, at tilbudsgiverne får adgang til at optimere deres tilbud, og dermed også de tilbudte løsninger for totalentreprisen, der vil være FEAS' hovedfokus under forhandlingerne. Derudover er det formålet, at forståelsen for opgavens karakter, udfordringer og vilkår øges for begge parter i en god dialog. Herunder er formålet ligeledes at minimere uhensigtsmæssigheder og eventuelle uklarheder i udbudsmaterialet, herunder også ved, at FEAS - f.eks. med afsæt i tilbudsgivernes angivelser i bilag X - ændrer i udbudsmaterialet. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelsernes afsnit 5.2, som indeholder en uddybende redegørelse for forhandlingsforløbet. Tilbudsgiverne oppebærer et vederlag på 500.000-650.000 kr. for at deltage i tilbuds- og forhandlingsfasen, forudsat at tilbudsgiverne opfylder de betingelser, der fremgår af udbudsbetingelserne, jf. afsnit 7.4.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223310 Bau von Tiefgaragen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45214300 Bauarbeiten für Hochschulen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDer henvises til beskrivelsen i udbudsbekendtgørelsens pkt. 2.1 Procedure.